Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Güney Kore'de Başbakan'ın azline dair önerge kabul edildi

Güney Kore'de muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis'te, Başbakan Han Duck-soo'nun "görevinde yetersiz" olduğu iddiasıyla açılan önerge kabul edildi.
Güney Kore'de Başbakan'ın azline dair önerge kabul edildi
21 Eylül 2023 14:30:00
Güney Kore'de muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis'te, Başbakan Han Duck-soo'nun "görevinde yetersiz" olduğu iddiasıyla açılan önerge kabul edildi.

Güney Kore'de muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis'te, Başbakan Han Duck-soo'nun "görevinde yetersiz" olduğu iddiasıyla açılan önerge kabul edildi. Önerge, 116 aleyhteki oya karşı muhalefet partisi Demokrat Parti'nin (DP) desteğiyle 175 oyla meclisten geçti. Bu olay, Güney Kore Ulusal Meclisi'nde bir Başbakanın azledilmesine yönelik kabul edilen ilk önerge olarak tarihe geçti.

Yolsuzluk iddiasıyla tutuklanması isteniyor

Muhalefet partisi DP lideri Lee Jae-myung'un yolsuzluk iddiasıyla tutuklanmasına dair savcılık istemi sonrasında, muhalefet partisi 19 Eylül'de Başbakan Han'ın görevden alınmasına dair önergeyi meclise sunmuştu. Ancak iktidardaki Halkın Gücü Partisi (PPP), DP'yi bu önerge ile Lee'nin tutuklanmasını "sulandırmaya" çalışmakla suçladı.

Öte yandan, DP, Dışişleri Bakanı Park Jin ve İçişleri Bakanı Lee Sang-min'in istifasını talep eden önergelerini meclisten geçirdi, ancak Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol bu önergeleri reddetti.

Dokunulmazlığın kaldırılmasına yönelik önerge de kabul edildi

Ayrıca, DP lideri Lee'nin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik önerge de kabul edildi. DP'nin çoğunlukta olduğu Ulusal Meclis'te görüşülen önerge, aleyhte 136 oya karşı 149 kabul oyu alarak parlamentodan geçti. Bu, Lee'nin hakkındaki suçlamalardan dolayı tutuklanmasına yol açabilecek bir karardır.

Lee, özellikle "skandal dolu" bir imar projesi ve bir şirketin Kuzey Kore'ye yasa dışı para transferi iddialarıyla rüşvet ve diğer suçlamalarla itham ediliyor. Açlık grevine başlamış olan Lee'nin sağlık durumu ise kötüleşmiş ve hastaneye kaldırılmıştır.

guney-korede-basbakanin-azline-dair-onerge-kabul-edildi_870c85bb1ad78b7f00c4988dda210823.jpg

Han Duck-soo kimdir?

Han Duck-soo, 18 Haziran 1949 tarihinde doğmuş olan Güney Koreli bir diplomat, ekonomist ve politikacıdır. Mayıs 2022'den bu yana Güney Kore'nin şu anki Başbakanı olarak görev yapmaktadır. Bu görevi daha önce 2007'den 2008'e kadar Başkan Roh Moo-hyun döneminde 34. Başbakan olarak da üstlenmiştir. Ayrıca 2009'dan 2012'ye kadar ABD'nin büyükelçisi olarak ve 2012'den 2015'e kadar Kore Uluslararası Ticaret Birliği Başkanı olarak görev yapmıştır.

Han, Jeonju, Jeollabuk-do'da 1946 yılında doğmuştur. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra, Seul Ulusal Üniversitesi'nden ekonomi alanında lisans derecesi almıştır. Ardından 1979 yılında ekonomi alanında yüksek lisans, 1984 yılında ise Harvard Üniversitesi'nden ekonomi alanında doktora derecesi kazanmıştır.

Kariyeri boyunca, Ulusal Vergi Dairesi ve Ekonomik Planlama Kurulu gibi önemli kurumlarda çalışmıştır. 1982 yılında Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı'na katılmış ve burada Asya mali krizi sırasında Bakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Daha sonra Ticaret Bakanı olarak atanmış ve yabancı hükümetlerle ticari müzakereleri yönetmiştir.

Han, Güney Kore Maliye Bakanı olarak da görev yapmış ve ayrıca Başbakan Vekili olarak da atanmıştır. 2022 yılında yeniden Başbakan olarak göreve başlamış ve 72 yaşında, 11 aylıkken göreve gelen en yaşlı kişi olmuştur.