Dolar (USD)
18.5039
Euro (EUR)
18.1433
Gram Altın
988.22
BIST 100
3179.99
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Hadise her yönüyle üzücü

Hadise her yönüyle üzücü

Meclis Başkanı Çiçek,'Meclis'te dün yaşanan hadise, her yönüyle üzücü, her yönüyle düşündürücüdür. Herkesi sorumlu olmaya ve olaylardan ders çıkarmaya davet ediyorum' dedi.

08 Temmuz 2013 00:00:00

Meclis Başkanı Çiçek,'Meclis'te dün yaşanan hadise, her yönüyle üzücü, her yönüyle düşündürücüdür. Herkesi sorumlu olmaya ve olaylardan ders çıkarmaya davet ediyorum' dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Parlamento'da, TBMM Genel Kurulu'nda dün yaşanan kavgaya ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Çiçek, şunları kaydetti:"Meclis'te dün yaşanan hadise, her yönüyle üzücüdür ve her yönüyle de düşündürücüdür. Bu türlü kaba sıradan davranışlar, ne milletvekili sıfatı ile bağdaşır, ne de Meclis'in saygınlığı ile bağdaşır. Maalesef bu dönem bir türlü ölçü tutturulamamıştır. Müteaddit defalar, kamuoyuna, Meclis'te yaşanan bu türlü çirkin olayları, lanetlenmesi gereken olayları tasvip etmediğimizi, bunları doğru olmadığını paylaştık. İfade etmeye çalıştık. Ama maalesef bunlardan en başta yöneticiler olmak üzere gerekli dersleri çıkarmadılar. Her geçen gün yeni olumsuzluklar, hepimizi üzen ve asla tasvip edilmeyecek olaylar yaşanmaktadır. Onun için umut ederim ki bu son olsun. Herkesi sorumluluğa davet ediyorum. Herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Herkesin gerçekten milletvekili olduğunu fark ederek, ona göre davranmaya, konuşmaya ve tavırlarını ona göre belirlemeye davet ediyorum."

TBMM Başkanı Çiçek, aksi taktirde her geçen gün Meclis'in saygınlığının bundan büyük ölçüde zarar gördüğünü vurgulayarak, "Kürsüye çıkıyoruz, 'Yüce Meclis' diyoruz, kürsüye çıkıyoruz 'demokrasinin mabedi' diyoruz. Ama davranışlara bakarsanız, sözlere bakarsanız ne mabetle bağdaşıyor ne de Yüce Meclis ifadesiyle bu davranışları bu kavgaları bu dövüşleri yan yana getirmek mümkün. Onun için herkesin bir defa daha bu olup bitenden ders çıkarması, olaya kimin karıştığına değil, olayın kendisini analiz ederek gerekli tavırları ortaya koymaya davet ediyorum." Çiçek, yeni Anayasa konusunda liderler turu kapsamında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın randevu yazısına cevap yazısının gelip gelmediğine ilişkin de "Oradan da gelir bugün" dedi.

Advertisement Advertisement