Dolar (USD)
33.04
Euro (EUR)
36.04
Gram Altın
2619.06
BIST 100
11139.34
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Hollanda Başbakanı, BM destekli Gazze için ateşkes kararını memnuniyetle karşıladı

Hollanda Başbakanı Rutte, BM Güvenlik Konseyinin Gazze'de ateşkes kararını memnuniyetle karşıladı ve İsrail'e "planı kabul etmesi" çağrısında bulundu.
Hollanda Başbakanı, BM destekli Gazze için ateşkes kararını memnuniyetle karşıladı
12 Haziran 2024 11:10:04
Hollanda Başbakanı Rutte, BM Güvenlik Konseyinin Gazze'de ateşkes kararını memnuniyetle karşıladı ve İsrail'e "planı kabul etmesi" çağrısında bulundu.

Berlin'de katıldığı Ukrayna İyileştirme Konferansı'nda AA muhabirlerine açıklama yapan Rutte, İsrail'e kararı kabul etmesi çağrısında bulunarak "Bu kararı tümüyle destekliyorum." dedi.Artık tüm dünyanın, İsrail hükümetinin planı kabul etmesini ve Refah’taki askeri operasyonlarını derhal durdurmasını beklediğini vurgulayan Rutte, Amerikalılar tarafından sunulan ateşkes planının aslında İsrail'in kendisinden geldiğini ancak İsrailli liderlerin, bugüne kadar bunu açıkça desteklemediğini söyledi.

Rutte, "Bunun Amerika'nın teklifinden çok İsrail'in ateşkes önerisi olduğunu söyleyebilirim. Bazen İsrailliler ne önerdiklerinden tam emin olamıyorlar ama bunun sonuçta onların teklifi olduğunu biliyorum, bu da aslında daha iyi." diye konuştu.

Başbakan Rutte, Hamas’ın BM Güvenlik Konseyi kararına çok olumlu tepki verdiğini öğrendiğini, bunu da büyük memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

İsrail hükümetine mesajının, aslında kendilerinin teklif ettiği bu ateşkes önerisini resmen kabul etmeleri olduğuna işaret eden Başbakan Rutte, “Kendilerinin de bildiği gibi bu, aslında onların teklifi. Evet, sanırım artık tüm dünya, İsrail’den kendisinin önerdiği şeyi kabul etmesini bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

- "Refah'taki durumdan çok endişeliyiz"

Rutte, Refah'ta "felaket" niteliğindeki insani durumla ilgili derin endişelerini dile getirerek "derhal ateşkes" çağrısını yineledi.

Hamas'ın 7 Ekim 2023'teki saldırısını kınarken İsrail'in kendisini savunma hakkına sahip olduğunu yineleyen Rutte, aynı zamanda Tel Aviv'in uluslararası yükümlülükleri olduğunu ve uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan, "Elbette Refah'taki durumdan çok endişeliyiz çünkü orada 1,5 milyon insan yaşıyor ve oraya yapılacak herhangi bir askeri operasyon çok büyük can kaybına yol açabilir." dedi.

Rutte, “Uluslararası Adalet Divanının, Refah operasyonunun derhal sona ermesi gerektiğini, hemen bitmesi gerektiğini söylediğini unutmayın. Bunu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya da söyledim." ifadesini kullandı.

- "AB ülkelerinin oldukça uyumlu ve aynı fikirde olduğunu düşünüyorum"

Avrupa Birliği ülkelerinin, BM destekli Gazze ateşkes planına destek verdiklerini belirten Rutte, bunun uygulanması için İsrail ve Hamas'tan gerekli adımları atmalarını beklediklerinin altını çizdi.

Rutte, şunları kaydetti:

"AB, bu konuda her zaman tek bir fikirde değildi ancak burada, bu son ateşkes önerisi konusunda AB ülkelerinin oldukça uyumlu ve aynı fikirde olduğunu düşünüyorum ve bildiğim kadarıyla hiçbir ülke çekimser kalmıyor ya da fikir ayrılığı taşımıyor. Hepimiz, İsrail ve Hamas'ı bu barış önerisini hemen uygulamaya çağırıyoruz."

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ