Dolar (USD)
32.94
Euro (EUR)
35.82
Gram Altın
2546.10
BIST 100
11085.49
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Hükümet yapıyor Kılıçdaroğlu vadediyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, evlilik öncesi çiftlere SMA taraması yapılacağını vadetti. Sağlık Bakanı Koca, söz konusu uygulamanın 2 yıl önce hayata geçtiğini açıkladı ve Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi.
Hükümet  yapıyor Kılıçdaroğlu vadediyor
25 May 2023 15:22:28
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, evlilik öncesi çiftlere SMA taraması yapılacağını vadetti. Sağlık Bakanı Koca, söz konusu uygulamanın 2 yıl önce hayata geçtiğini açıkladı ve Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SMA hastalarıyla ilgili vaadinin çoktan hayata geçtiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, "evlilik öncesi çiftlere SMA taraması yapılacağını" vadetmişti.

Sosyal medyadan paylaşım yapan Koca, söz konusu uygulamanın 2021'de başladığını hatırlattı. Koca, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun, SMA konusundaki bu gelişmeleri izlemediği veya bile bile böyle beyanlarda bulunduğu düşünebilir. Yoksa hâlihazırdaki uygulamayı niçin vadetsin" ifadelerini kullandı.

24 Kasım 2022'de TBMM'deki bütçe görüşmelerinde uygulamada gelinen noktaya ilişkin güncel bilgileri aktardığını, sunumu içeren basılı dokümanı Meclis'te bulunan vekillerle paylaştığını; dokümanın 220 ila 223 arasındaki sayfaların aynı konuya ayrıldığını aktaran Koca, "Partisinin milletvekilleri oradaydı. Konudan habersiz olması hiç mümkün mü?" değerlendirmesinde bulundu. Koca'nın açıklamasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Sayısal verilerle, bugün gelinen noktayı söyleyelim: 2021 yıl sonundan itibaren 600 Bin çiftin evlilik öncesi SMA taraması, Mayıs 2022’den bu yana yaklaşık 1.5 Milyon yeni doğan bebeğin SMA taraması tamamlanmıştır. İkinci bir konu var: SMA tedavisinde kullanılan ilaç, tedavi rehberimizde ve geri ödeme kapsamındadır. SMA hastası hiçbir evladımız tedavisiz bırakılmamaktadır. Taramalar neticesinde hastalığına erken dönemde tanı konan asemptomatik yani belirtisiz hastalar için uluslararası kabul görmüş tıbbi kriterlere göre Gen Terapisi tedavi yönteminin uygulanabileceği SMA Bilim Kurulumuzca değerlendirilmiş ve uygulamanın geri ödemeye alınması için Bakanlığımızın “uygun” görüşü Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmiştir. Çok yakında geri ödemeye alınması planlanmaktadır. Semptomatik yani belirtisi olan hastalar içinse Gen Terapisinin etkili olmadığı uluslararası bilim camiasınca kabul görmüş bir gerçektir. Özetin özeti açıklamadan da anlaşılacağı gibi, SMA hastası çocuklarımız için tedavi yöntemi seçiminde ekonomik şartlar kesinlikle değerlendirme kriteri değildir. Şuna herkes inanmalı: Devletimiz, sonuç verdiği kanıtlı bir tedaviyi SMA hastası evlatlarından esirgemez. Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlık hizmetlerine verdiği önem, sağlığa ayrılan kaynağın büyüklüğü ve kuşatıcılığı ortadadır.Bilim ne söylüyorsa ona bakmalıyız. Yakınları ıstıraplı SMA hastalarının durumuna yanlış bilgilerle yaklaşan, doğruyu öğrendiği halde söylemini sürdürürse yaptığı istismara döner.Etkinliği kanıtlanmış her tedaviyi o tedaviye uygun her SMA hastamıza uygulamaya hazırız. Devletimiz buna muktedirdir."

VF kat sağ