Dolar (USD)
31.02
Euro (EUR)
33.58
Gram Altın
2021.52
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İslam'da istismarın cezası ağır

Çocukların din eğitimi verdiğini iddia eden şeffaf ve denetlenebilir olmayan merdiven altı yapıların tasallutundan kurtarılması gerektiğini belirten İlahiyatçılar, "İslam'da kız ve erkek çocuklarına yönelik istismara verilen ceza ağır olur. İslam hukuku, bugünkü kanunlardan daha fazla ceza verir." değerlendirmesinde bulundu.
İslam'da istismarın cezası ağır
12 Aralık 2022 09:05:17
Çocukların din eğitimi verdiğini iddia eden şeffaf ve denetlenebilir olmayan merdiven altı yapıların tasallutundan kurtarılması gerektiğini belirten İlahiyatçılar, "İslam'da kız ve erkek çocuklarına yönelik istismara verilen ceza ağır olur. İslam hukuku, bugünkü kanunlardan daha fazla ceza verir." değerlendirmesinde bulundu.

HABER: ÖZLEM DOĞAN

Türkiye günlerdir '6 yaşındaki kız çocuğuna istismar' skandalını konuşuyor. H.K.G, babası Yusuf Ziya Gümüşel’den kendisini 6 yaşındayken imam nikâhıyla evlendirdiği ve bu yüzden Kadir İstekli tarafından cinsel istismara maruz kaldığını ifade ederek şikâyetçi oldu. Kendisine oyun olarak anlatılan istismarın ilerleyen yaşlarda suç olduğunu anlayıp şikâyet etmesiyle birlikte gelişen süreçle olay ülke gündemine oturdu. Türkiye’de herkes tarafından lanetlenen çirkin vakayı fırsat bilen kesimler, sapkın suçlular üzerinden İslam’a ve tüm Müslümanlara sapık yaftası yapıştırıp hedef almaya devam ediyor. İslam’ın istismar ve küçük yaşta evliliğe bakış açısını Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman ve Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş Milat’a değerlendirdi.

ABDULLAH KAHRAMAN_248267582e9afb5899921d19cb5e9a70.jpeg

İSTİSMARDA KESİM AYRIMI OLMAZ

Toplumsal facia olarak nitelendirilen hususlarda ‘hangi kesimden’ ayrımı olmayacağını ifade eden Prof. Dr. Abdullah Kahraman, “Bizim asla tasvip etmeyeceğimiz ve olmaması için de elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğimiz bu hadise ne yazık ki her kesimde yaşanabiliyor. Böyle bir istismar vakasında bugünkü hukukta aklımıza gelen en ağır ceza neyse İslam’da da o ceza verilir. İslam’da zinanın cezası çok ağırdır. Örneğin recm cezası zina cezası olarak sürekli tartışma konusu olmuştur. İşte kız ve erkek çocuklarına yönelik istismara verilen ceza da zina kadar ağır olur. Bugünkü kanunlardan daha fazla ceza verecek olan İslam hukuku, toplumu da dikkate alarak karar alır” dedi.

KANUNUN ÖN GÖRDÜĞÜ YAŞTA EVLENİLEBİLİR

Bugünün sorunlarına bugünün fıkıhçılarının cevap vermesi gerektiğini vurgulayan Kahraman, “Bugünün fıkıhçısı olarak bana ‘bir kız çocuğu kaç yaşında evlendirilir’ diye sorulsa, ‘kanunun ön gördüğü yaşta’ cevabını veririm. Fiili evlilik de bununla beraber olur. Bugün nikah akdini yapalım, fiili evlilik de daha sonra olsun tarzında bir şey olamaz, ancak nişanlılık durumu söz konusu olabilir. İmam nikahını resmi nikah olmadan yapmayınız. Yapılan imam nikahları her zaman kadın tarafını incitip rencide eder ve haklarından mahrum bırakır. Bugün resmi nikahsız tek başına kıyılan imam nikahının suistimal boyutu var” şeklinde konuştu.

6 YAŞINDA ÇOCUK EVLENDİRİLEMEZ

Peygamberimizin Hz. Aişe ile 6 yaşında evlendiği yönünde hiçbir rivayetin olmadığına dikkat çeken Kahraman sözlerini şöyle noktaladı: “Fıkhın oluşum dönemlerinde toplumsal yaşamın, örfün, bölgesel özelliklerin, dinamiklerin önemli bir rolü vardır. Bunlar tarihin özel şartlarında kalır. 1400 yıl önce olmuş bir olayı bugüne örnek gösteremeyiz. Hiçbir fakih ve hukukçu ‘çocuklarınızı 6 yaşında evlendirebilirsiniz’ diye cevaz vermemiştir.”

RAMAZAN ALTINTAŞ_706e4d51206d4c480a5a42002d7d4f4c.jpeg

CEMAATLER DENETLENEBİLİR OLMALI

Basında yer alan çocuk istismarı olayının yargıya intikal ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, “Eğer aslı varsa, bu tüyler ürperten dehşetli bir hadisedir. Bunu yapanlar kim olursa olsun en şiddetli bir şekilde cezalandırılmalı. “Suç bireyseldir” ilkesinden hareketle, sadece suça ortak olanlar hakkında konuşulmalı. Bununla birlikte ahlaki değerlerin yerleştirilmesi için özverili olarak çalışan, masum ve temiz kişi ve kurumlar toptancılık yapılarak zan altında tutulmamalı. Cemaat gibi yapılar şeffaf ve denetlenebilir olmalı. Çocuklarımız merdiven altı din eğitimi verdiğini iddia eden şeffaf ve denetlenebilir olmayan yapıların tasallutundan kurtarılmalı” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK EVLİLİĞİ EN AĞIR İNSANLIK SUÇU

Evlenme ehliyeti için evlilik çağına gelmiş erkek ve kızların 18 yaşını bitirmeleri şart olduğunu kaydeden Altıntaş şu şekilde konuştu: “İslam’a göre anne ve babalar, evlenme ehliyetine ve evlilik şartına haiz olmayan çocuklarını evlendiremezler. Çünkü bu en ağır bir insanlık suçudur. Reşit çağına gelmemiş adı üzerinde çocukların evlendirilmesini onaylayan veya hukukî çerçevesini çizen ayet ya da hadis yok. Evliliğin hukukî ve ahlâkî çerçevesini çizen ayet ve hadislere bakıldığında onların yetişkin bireyleri hedef aldığı görülür. Buradan hareketle küçüklerin evlendirilmeleri İslam’ın genel amaçlarıyla asla uyumlu bir uygulama değil.”

GELENEK VE ÖRFE DAYALI YANLIŞ

Maalesef dünyada küçüklerin evlendirilmesini meşru gören yaklaşımlar toplumların gelenek ve örfleriyle alakalı yanlış uygulamalar olduğunu söyleyen Altıntaş, “Konu dinî değil, toplumsal ve dolayısıyla da dönemsel bir karakter taşıyor. Zira evlenmenin esas hedefi, mutlu bir aile yuvası kurarak birlikte huzur içinde yaşamak ve nesli devam ettirmektir. Küçüklerin evlendirilmesi bunların hiçbirini gerçekleştirmeyeceği gibi birçok sorunu da ortaya çıkaracaktır” dedi.

Yorumlar (1)

Recep Kocamanav
Israrla Müslüman Yönetici Biz gücü yitirildikten sonra! Vahşi kapitalist ve emperyalist güçlerin kucağına oturtulmuş, mazlum müslümanlarız. Laik GAVUR düzeninde! Dinlisi yamuk dinsizi daha yamuk nesiller vardır. TEMİZ YÖNETİM KADROLARI KURMAK ZORDUR. UĞRAŞIMIZ! İçimizdeki kirleri tez temizlemeyi becerebilmemiz lazım. Vekil kadrolarında! Halkın içinden ama zengin, zengin çocuğu! Eski Vekil! Vekil çocuğu! Yönetim kadrolarına sızmış, belediye ve belde başkanlarından değil? Makama paraya doymuş insan mecliste hizmet etmez. Fukaranın halinden anlamaz. Dar gelirli yaşamı bilen! Partiye verecek parası olmayan Rabbini bilen! Temiz ahlaklı edepli! Tahsilli, dar gelirli gençler! Liyakat sahibi akademik çoğunluk! Doğma büyüme! Seçim bölgesinde ikamet eden, adaylar olmalıdır. Milli eğitim sistemini içinde! Neslimiz mecburen kendi dinini öğrenmeli. Kuran okumalı. Namaz kalabilmeli! Bilgi ile donatılmalıdır. Mekan ve öğretmen sıkıntısı diyanet imkanları ile ek personel ve Mekana gerek kalmadan çözülür.(bina çok mesaisi az maaşlı çok!) Arapca mecburi yabancı dil olmalıdır. Amaç ve çare! MANEVİ MADDİ İKİ AYAKLI BİR EĞİTİM SİSTEMİ İLE AHLAKLI DÜRÜST NESİLLER YETİŞTİRMEKTİR. Dinî bilgisi kıt toplum, istismara her zaman yem'dir. Batıl laik sistem buna çanak tutmuştur. Ve bu gün insani nefsin azgınlıkları, insanın olduğu her oluşumlar da vardır. Ahlaksızlığın babası! Küfür düzeninde dinî yapılardaki sapıklılar, hoş görülüyor gibi abartılarak hedef gösterilip din düşmanlığı yapılmaktadır. Adil Düzeni! iyi yetişmiş! Müslüman nesiller kuracaktır. O YÜZDEN ISRARLA! MÜSLÜMAN YÖNETİCİNİN EN İYİSİNİ SEÇMEYE DEVAM EDİLMELİDİR. Müslüman seçtik diye bu sapık Düzeni dönüştürmeden adalet zordur. Son yıllarda yerli ve milli siyasi oluşumların çoğunluğunun uyum içinde hareket etmesi düşmanı ve işbirlikçilerini ürküttü. MASKELER DÜŞTÜ! TÜRKİYE VE MİLLET CUMHURİYET TARİHİNİN EN İYİ VE BOL İCRAATLARINI GÖRDÜ. DEĞİŞİM VE DİRİLİŞİN AYAK SESLERİ DUYULDU. Sistem! Kapitalist faiz Düzeni! Bu Düzeni Müslüman Yöneticiler kurmadı! Hemen değişim mümkün değil! Büyük mücadele şart!Açlık bile! Kıtlık bile! Engelleyemez. Gavurun eline bizi iten vahşi sistemin artıklarını ayıkladığımız gün Adil Sistem kurulacaktır. HAYIRLI Hizmetlerde! Allah'ın yardımı mutlaka gelecektir.
1 yıl 2 ay önce Yanıtla