Dolar (USD)
32.83
Euro (EUR)
35.58
Gram Altın
2530.30
BIST 100
10991.57
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İspanya kıyılarına doğru göç güzergahında ilk 5 ayda 5 bin 54 göçmen hayatını kaybetti

İspanyol sivil toplum kuruluşu "Caminando Fronteras" (Yürüyen sınırlar), bu yılın ilk 5 ayında (ocak-mayıs) Kuzey Afrika'dan İspanya kıyılarına doğru düzensiz göç güzergahında 5 bin 54 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
İspanya kıyılarına doğru göç güzergahında ilk 5 ayda 5 bin 54 göçmen hayatını kaybetti
12 Haziran 2024 12:34:04
İspanyol sivil toplum kuruluşu "Caminando Fronteras" (Yürüyen sınırlar), bu yılın ilk 5 ayında (ocak-mayıs) Kuzey Afrika'dan İspanya kıyılarına doğru düzensiz göç güzergahında 5 bin 54 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Caminando Fronteras, son yıllarda düzensiz göçmen akınında en çok kullanılan yol olan Kuzey Afrika kıyıları ile Kanarya Adaları güzergahını kullanan göçmenlerin, Avrupa'ya doğru "umut yolculuklarında can pazarının dramatik seviyelere ulaştığını" vurguladı.

İspanyol STK tarafından düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşılan raporda, 2024'ün ilk 5 ayında toplam 5 bin 54 düzensiz göçmenin İspanya kıyılarına gelmeye çalışırken hayatını kaybettiği ve bunun 4 bin 808'inin Kanarya Adaları güzergahında olduğu belirtildi.

Raporda, istatistik açıdan hesaplama yapıldığında 2024'ün ilk 5 ayında "Kuzey Afrika ile Kanarya Adaları arasındaki Atlantik Okyanusu'nda her 45 dakikada 1 ya da gün başına 32 düzensiz göçmenin öldüğü" kaydedildi.

Bu güzergahta, 2023 yılının tamamında 6 bin 7 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği aktarılarak, bu yılın sadece ilk 5 ayında 4 bin 800'den fazla göçmenin aynı yolda can vermesinin "emsalsiz" olduğu ifade edildi.

Ocak-Mayıs 2024 döneminde toplamda 47 teknenin veya botun Kanarya Adaları'na doğru gelirken yolda battığı ve içindekilerin tamamının öldüğü bilgisi paylaşıldı.

Verilerde en çok ölümlerin, meteorolojik şartların en kötü olduğu aylar olan ocak (1997) ve şubatta (1090) tespit edildiği kaydedildi.

- "Gerekli arama kurtarma araçları etkinleştirilmiyor"

Düzensiz göçmenlerle veya aileleriyle görüşerek toplamı hesaplayan İspanyol STK'nin "ölü" olarak açıkladığı sayının, İspanya İçişleri Bakanlığı veya Birleşmiş Milletler'in (BM) resmi verilerinde "kayıp veya bilinmeyen" olarak geçtiği belirtildi.

Düzensiz göçmen ölümlerinin yaşandığı vakalarda batan teknelerin çıkış noktasının özellikle Moritanya'nın Nuakşot, Nuadibi gibi kıyı kentleri olduğu, bunu Senegal ve Gambiya kıyıları çıkışlı teknelerin izlediği kaydedildi.

Umut yolculuğunda hayatları kaybeden düzensiz göçmenlerin Cezayir, Burundi, Kamerun, Fildişi Sahilleri, Gambiya, Gine Bissau, Komorlar, Gine Konakri, Mali, Fas, Moritanya, Kongo Cumhuriyeti, Senegal, Sudan, Sierra Leone ve Pakistan vatandaşı oldukları aktarıldı.

- "Gemi kaza noktaları biliniyor fakat arama kurtarma araçları etkinleştirilmiyor"

İspanyol STK, düzensiz göçmen dramında ilgili ülkelere "Kurtarma faaliyetlerinin etkinleştirilmesinde ve yoldaki insanların hayatlarını kurtarmak için kullanılacak araçlara karar verilmesinde büyük bir keyfilik var. Bir gemi kazasının meydana geldiği kesin konumlarda olmasına rağmen gerekli arama kurtarma araçları etkinleştirilmiyor." eleştirisinde bulundu.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ