Dolar (USD)
33.07
Euro (EUR)
36.09
Gram Altın
2613.51
BIST 100
11139.46
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

İspanya'da Katalanların Kosova'yı tanıma önerisi mecliste destek bulamadı

İspanya'nın ayrılıkçı bölgelerinden Katalonya'da faaliyet gösteren "Katalonya için Birlik" (Junts) partisinin Kosova Cumhuriyeti'nin resmi olarak tanınmasına ilişkin sunduğu teklif İspanya Meclisinde destek bulamadı.
İspanya'da Katalanların Kosova'yı tanıma önerisi mecliste destek bulamadı
25 Haziran 2024 21:20:13
İspanya'nın ayrılıkçı bölgelerinden Katalonya'da faaliyet gösteren "Katalonya için Birlik" (Junts) partisinin Kosova Cumhuriyeti'nin resmi olarak tanınmasına ilişkin sunduğu teklif İspanya Meclisinde destek bulamadı.

İspanya'da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) ve ülkede üçüncü parti olan aşırı sağcı Vox, Kosova Cumhuriyeti'nin tanınmasına destek vermeyeceklerini açıkladı.

PSOE, PP ve Vox, Bask ve Katalonya bölgelerini kastederek "İspanya devleti içinde de bağımsızlık yanlısı girişimlerin" olmasından dolayı Kosova'yı tanımalarının şu an için mümkün olmadığını vurguladı.

Bask bölgesinde faaliyet gösteren Bask Milliyetçi Partisi (PNV) ve "Eh Bildu" partilerinin meclisteki sözcüleri ise "Fransa ve Türkiye'de de ayrılıkçı girişimler olduğunu ancak bunun Kosova'yı tanımaya engel teşkil etmediğini" savundu.

Junts ve Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) sözcüleri de "İspanya hükümetinin Filistin'i tanımasına rağmen Kosova'yı tanımamasının gülünç olduğunu" söyledi.

Junts adına konuşan Eduard Pujol, "Hükümet, takındığı çocuksu tavrı sona erdirmeli ve ABD, Japonya ve İngiltere'yi taklit etmeyi bırakmalı." dedi.

Eleştirilere cevap veren PSOE Milletvekili Obdulia Taboadela ise "İspanya hükümeti, uluslararası toplum içindeki bu çatışmaya müzakere yoluyla çözüm için çalışmaktadır. Bu uluslararası hukuk, devletlerin toprak bütünlüğü ve egemenliklerine saygı ilkesine dayalıdır ve BM Güvenlik Konseyinin 1999'daki kararı ve Uluslararası Adalet Divanının bu konudaki tavsiye niteliğindeki görüşüyle de benzerdir." ifadesini kullandı.

İspanya'nın Priştine ile Belgrad arasındaki diyaloğa veya tüm Batı Balkanlar'ın yakınlaşmasına engel olmayacağını belirten Taboadela, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ettiği bu dönemde maksimum istikrarın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bugün istikrar her zamankinden daha fazla bir gerekliliktir ve hepimiz bu konuda hemfikiriz." diye konuştu.

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı Sumar partisi de Kosova'nın tanınmasıyla ilgili 27 Haziran'da yapılması öngörülen oylamada "çekimser" oy kullanacağını açıkladı.

İspanya Meclisi'nin 27 Haziran'da gündeme aldığı oylamada Kosova Cumhuriyeti'nin tanınması teklifini reddetmesi bekleniyor.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


VF kat sağ