Kızılay Web
Dolar (USD)
17.2808
Euro (EUR)
17.6689
Gram Altın
968.282
BIST 100
2412.35
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'ya baskın

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'ya baskın

Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen İsrail polisi ve cami cemaati arasında arbede yaşandı.

13 Ekim 2014 11:35:00

Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen İsrail polisi ve cami cemaati arasında arbede yaşandı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa avlusuna baskın düzenlemesinin ardından, ibadet için orada bulunan Filistinliler ve güvenlik güçleri arasında arbede yaşandığı ve güvenlik güçlerinin kutsal mekanda ses bombası ile göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi.
Gerginliğin yaşandığı avluda polisinin kullandığı ses ve göz yaşartıcı bomba nedeniyle çok sayıda kişi boğulma tehlikesi yaşadı.
Mescid-i Aksa Kültür ve Miras Kurumu Medya Koordinatörü Mahmud Ebu Ata, yaptığı açıklamada "Onlarca İsrail polisi aniden Mescid-i Aksa'ya girdi. Aksa'nın avlusunda bulunan yaşlı cemaati dışarı çıkardı. Olaylar sırasında çok sayıda kişi yaralandı" dedi.
İsrail polisinin resmi Twitter hesabında "Polis, taş ve molotof kokteyli taşıyan gençlerin toplanmasını engellemek için Aksa'nın avlusuna girdi" denildi.
Mescid-i Aksa Kültür ve Miras Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Polis güçleri, sabah namazının ardından Megaribe kapısından Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi. Polisler Aksa'da ibadet edenleri ses bombası, biber gazı, plastik mermi yağmuruna tuttu. Ardından Kıble Mescidi'nin etrafını kuşatan polisler, buradaki cemaate karşı da yoğun şekilde" ifadelerine yer verildi.
Çok sayıda güvenlik gücünün Mescid-i Aksa'nın tüm kapılarını kuşattığını, kadınların ve 50 yaş altı erkeklerin Aksa'ya girmesine izin vermediği kaydedildi.
Açıklamada ayrıca, sabah erken saatlerde yapılan askeri baskınların tehlikeli olduğu ve gün içinde yapılacak muhtemel baskınların habercisi olabileceği ifade edildi.
İsrail parlamentosu Knesset Başkan Yardımcısı Moşe Feiglin, dün Yahudileri Mescid-i Aksa'ya girmeye çağırmıştı.
Öte yandan El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'ndan alınan bilgiye göre Mescid-i Aksa'nın altında "Süleyman Mabedi" olduğuna inanan bazı radikal Yahudi cemaatler de Mescid-i Aksa'ya girme çağrısı yaptı.
"Süleyman Mabedi"nin Mescid-i Aksa'nın altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimcilerin gerçekleştirdiği ve Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.
17 Filistinli gözaltına alındı
İsrail askerlerinin Batı Şeria'da düzenlediği baskınlarda, 17 Filistinliyi gözaltına aldı.
İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria'nın Ramallah, Cenin, Beytüllahim ve Eriha gibi farklı kentlerinde aralarında Hamas üyelerinin de bulunduğu 17 kişinin "İsrail hedeflerine düzenlenen saldırılara katıldıkları" gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.
İsrail ordusu, Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde sık sık baskınlar düzenleyerek, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.
Knesset Başkan Yardımcısı Feiglin, Mescid-i Aksa'ya girdi
Bu arada, İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkan Yardımcısı Moşe Feiglin'in, polis güçlerinin koruması altında sabah saatlerinden itibaren gerginliğin yaşandığı Mescid-i Aksa külliye alanına girdiği bildirildi.
Kudüs'teki İslami Vakıflar Genel Müdürü Şeyh Azzam el-Hatib, AA muhabirine telefonla yapığı açıklamada "İsrail polisi, sıkı güvenlik önlemleri altında Feiglin'in Aksa'ya girmesine izin verdi" dedi.
Aksa'nın avlusunda bulunan Hatib, "Polis, hala Kıble Mescidi'ndeki sayıları belli olmayan cemaati kuşatmaya devam ediyor. Mescidin içerisindeki insanlara karşı ses ve gözyaşartıcı bomba kullanıyorlar" diye konuştu.
Öte yandan Mescid-i Aksa'nın Hıtta kapısında girişlerine izin verilmeyen öğrencilerle polisler arasında arbede yaşandı.
Mescid-i Aksa Kültür ve Miras Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Aksa'nın avlusundaki gerginliğin devam etiği belirtilerek, "58 yerleşimci, işgal güçlerini koruması altında Aksa'ya girdi. İşgalciler, Mescid-i Aksa'ya güvenlik görevlilerinin ve öğrencilerin dahi girişlerine izin vermiyor" ifadelerine yer verildi.
Likud Partisi'ne bağlı Manhigut Yehudit (Yahudi Liderliği Hareketi) lideri ve Knesset Başkan Yardımcısı Moşe Feiglin, dün Yahudileri cami alanına girmeye çağırmıştı.
Öte yandan El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'ndan alınan bilgiye göre Mescid-i Aksa'nın altında "Süleyman Mabedi" olduğuna inanan bazı radikal Yahudi cemaatler de Mescid-i Aksa külliyesine girme çağrısı yaptı.
Mescid-i Aksa Külliyesi içerisinde Kıble Mescidi ile Emeviler döneminde inşa edilen Kubbetu's Sahra camisinin yanısıra müze, medreseler, bahçeler ve büyük avlu bulunuyor. İslam inancında Beyt'ul Makdis adı verilen külliye alanı, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.
Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimciler külliye alanı altında kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetklililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.
Kaynak: AA
TDV sağ
Advertisement Advertisement