Dolar (USD)
33.00
Euro (EUR)
35.94
Gram Altın
2545.51
BIST 100
11029.38
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Katil İsrail Han Yunus'u vurdu! Onlarca Filistinli katledildi

Gazze'nin güneyinde sivillerin sığındığı bir kampı hedef alan işgalci İsrail saldırısında, Gazzeli yetkililere göre en az 29 kişi katledildi, onlarca kişi ise yaralandı.
Katil İsrail Han Yunus'u vurdu! Onlarca Filistinli katledildi
10 Temmuz 2024 07:26:56
Gazze'nin güneyinde sivillerin sığındığı bir kampı hedef alan işgalci İsrail saldırısında, Gazzeli yetkililere göre en az 29 kişi katledildi, onlarca kişi ise yaralandı.

Han Yunus'taki Nasır Hastanesi'ndeki doktorlar, işgalci İsrail roketlerinin bir okulun dışındaki çadırları vurduğunu ve ölü sayısının artmasını beklediklerini belirtti. Gazze Sağlık Bakanlığı ise işgalci İsrail füzelerinin, Han Yunus'un doğusundaki Abasan el Kabira kasabasındaki el Awda okulunun kapısının yanına düştüğünü duyurdu. Bölgedeki sağlık merkezlerinden gelen görüntülerde, yerlerde yatan ağır yaralılar arasında çocukların da bulunduğu görüldü.

Güvenli dedikleri yere bombalar yağdı

Görgü tanığı Ayman el Dahma, İsrail saldırısı sırasında bir pazar ve sivil yerleşimlerinin bulunduğu bölgede yaklaşık 3 bin kişinin bulunduğunu söyledi. Dahma, ölü sayısının "inanılmaz boyutlarda" olduğunu belirterek, "Bize buranın güvenli bölge olduğu söylenmişti. Su, gıda, okul vardı... Sonra birdenbire tepemize bir füze düştü" ifadelerini kullandı.

Bir diğer görgü tanığı Muhammed Awadeh Anzeh de, bölgenin insanların günlük hayatına devam ettiği bir anda vurulduğunu anlattı; "Oturuyorduk, küçük çocuğumu besliyordum ve birden bir ses duyduk, karanlığa gömüldük. Ne olduğunu bilmiyorum. Çocuğumu alıp koşmaya başladım ve bacağımın kanadığını gördüm" dedi.

Anzeh korkunç bir görüntüyle karşılaştıklarını, sokakta etrafa saçılmış insan uzuvları gördüklerini anlattı.

İkram Sallaout da bölgenin vurulabileceğine dair herhangi bir uyarı yapılmadığını söyledi ve "Burası yerlerinden edilmiş insanlarla dolup taşan bir yerdi. Birçoğu genç çok sayıda insan vardı. Gördüğüm yaralıların durumu çok kötü ve aralarında çok küçük çocuklar da var" dedi.

2 milyon Filistinli zorla yerinden edildi

Gazze'de yaklaşık 2,3 milyon kişinin yaşadığı bir ortamda, zorunlu göç Filistinliler için yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. 7 Ekim 2023'ten bu yana işgalci İsrail'in saldırıları sonucunda Gazze'deki yaklaşık 2 milyon Filistinli zorla yerinden edildi.