Advertisement Advertisement

İşte Karadenizli zekası

İşte Karadenizli zekası

Zonguldak'ta evinin çevresinde otomobilini park edecek yer bulamayan kişi, yamaç üzerindeki binasının yanına, merdiven üstüne 'balkon' yaptırarak garaj sorununu çözdü

24 Şubat 2013 07:01:00

Zonguldak'ta evinin çevresinde otomobilini park edecek yer bulamayan kişi, yamaç üzerindeki binasının yanına, merdiven üstüne 'balkon' yaptırarak garaj sorununu çözdü

KARADENİZLİ zekası bir başkadır derler... Zonguldak'ta evinin çevresinde otomobilini park edecek yer bulamayan kişi, yamaç üzerindeki binasının yanına doğru yoldan ''balkon'' yaptırarak garaj sorununu çözdü. Mustafa Temel Caddesi'nde ikamet eden 58 yaşındaki Ömer Divli, evinin önündeki yolun dar olmasından dolayı yaşadığı park sorunun çözemeyince evinin önüne park yeri yapmaya karar verdi.

Yaşadığı apartman yamaca yapıldığından yolla aynı kotta arazisi olmayan Divli, bunun üzerine merdiven boşluğundan yaklaşık 3 metrelik beton direkler üzerine balkon benzeri yapı inşa ettirdi. Beton direkler üzerine döktürdüğü betonu kara yoluyla entegre eden Divli, sorununu ''balkon otopark'' ile çözdü.

Ev sahibi Ömer Divli, kent yaşamında araç parkının önemli bir sorun olduğunu, özellikle Zonguldak gibi engebeli ve dar yolları olan bölgelerde bunun daha çok hissedildiğini söyledi. Araç sayısının her geçen gün artmasıyla da park sıkıntısı yaşandığını ifade eden Divli, ''Yetkililerden yolumuzun genişletilmesini, bazı önlemlerin alınmasını istedik. Ancak herhangi çözüm üretilmedi. Yaşadığım bina yamaçta kurulu olduğundan aracımı evimin önündeki araziye park etme imkanım da yoktu. Elimdeki imkanları kullanarak adeta yola balkon yaptım. Artık park sıkıntısı çekmeden otomobilimi park edebiliyorum'' dedi.

Divli, yeni yapılarda otopark mecburiyetinin olmasının önem taşıdığını, böylece kendi yaşadığı sıkıntılarla diğer ev sahiplerinin karşılaşmayacağını ifade ederek, eski binalarda ikamet edenlerin ise sorunlarını çözmek için biraz ''Karadeniz'' zekasını çalıştırmak zorunda olduğunu kaydetti.