Dolar (USD)
32.42
Euro (EUR)
34.29
Gram Altın
2492.64
BIST 100
9693.46
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İtalya, Navalnıy'ın ölümü sebebiyle Rus Büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdı

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın cezaevindeki ölümüne ilişkin Rusya'nın Roma Büyükelçisi Aleksey Paramonov'un bakanlığa çağrıldığını bildirdi.
İtalya, Navalnıy'ın ölümü sebebiyle Rus Büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdı
21 Şubat 2024 20:46:06
İtalya Dışişleri Bakanlığı, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın cezaevindeki ölümüne ilişkin Rusya'nın Roma Büyükelçisi Aleksey Paramonov'un bakanlığa çağrıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani'nin talimatı doğrultusunda Rusya'nın Roma Büyükelçisi, Aleksey Navalnıy'ın cezaevindeki trajik ölümü dolayısıyla bakanlığa çağrıldı. Büyükelçi Aleksey Paramonov'a, siyasi faaliyetleri ve yolsuzlukla mücadelesi nedeniyle çok ağır koşullar altında hapis cezasını çeken Navalnıy'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili İtalya'nın tüm koşulların açıklığa kavuşturulması beklentisi iletildi." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, "Özgürlük ve demokrasi gibi vazgeçilmez değerleri savunan İtalya, diğer Avrupalı ortaklarıyla aynı doğrultuda Rusya'yı, siyasi muhaliflere yönelik kabul edilemez zulmüne son vermeye, medeni ve siyasi haklarda herhangi bir sınırlama olmaksızın ifade özgürlüğü hakkını garanti altına almaya davet etmeyi sürdürecek." görüşü yer aldı.

- Başbakan Yardımcısı Salvini'nin, Navalnaya'yı eleştirmesi tepki çekti

İtalya'da Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon iktidarı, Avrupa Birliği (AB) üyesi diğer ülkelerin yaptığı gibi ülkedeki Rus büyükelçisini dışişleri bakanlığa çağırdığı sırada, hükümetin küçük ortağı aşırı sağcı Lig Partisinin lideri aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma-Altyapı Bakanı Matteo Salvini’nin, Navalnıy'ın eşi Yuliya Navalnaya'nın sözlerini eleştirmesi tepkilere yol açtı.

Bir dönem Rusya ile yakın ilişkileri bulunan ve bu yüzden partisinin adı, zaman zaman Rus fonları aldığına dair ilgili soruşturmalarda geçen Salvini'nin, "Navalnıy'ın karısını anlıyorum ama bazı şeylerin açıklığa kavuşması lazım. Bunu yapacak olanlar doktorlar, yargıçlar, bizler değiliz." demesi, muhalefet ve sol tandanslı basında tepkiyle karşılandı.

Muhalefetteki Eylem Partisi (Az) lideri Carlo Calenda, Salvini'yi sert şekilde eleştirerek hakkında gensoru verilmesini istedi.

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, bugünkü baskısında "Salvini: Moskova'nın avukatı" manşetiyle çıktı ve Salvini'nin 2014'te Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin'in fotoğrafının basılı olduğu tişörtle Moskova Kızıl Meydan'da çekilmiş fotoğrafını bastı. Salvini'nin bu açıklaması, hükümet içinde de "görüş ayrılığı" olduğu şeklinde yorumlandı.

Navalnıy'ın 16 Şubat'ta tutuklu bulunduğu cezaevinde hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından, Roma'da 19 Şubat'ta düzenlenen anma etkinliğinde de bazı katılımcılar, Salvini'nin partisi Lig'in temsilcilerine partinin önceki dönemde Rusya ile yakınlığı sebebiyle sert tepki göstermişti.

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.