Dolar (USD)
27.2581
Euro (EUR)
28.8525
Gram Altın
1665.59
BIST 100
8242.26
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

İtalya, Türkiye'nin vize talebini ek önlemlerle karşılayacak

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, bu yılın 5 ayında Türkiye'den ülkesine Şengen vizesi taleplerinin geçen yıla göre 110 arttığını belirterek, "Roma'daki Bakanlıktan birkaç kişi daha almak için talepte bulunduk" dedi.
İtalya, Türkiye'nin vize talebini ek önlemlerle karşılayacak
09 Haziran 2023 15:20:20
İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, bu yılın 5 ayında Türkiye'den ülkesine Şengen vizesi taleplerinin geçen yıla göre 110 arttığını belirterek, "Roma'daki Bakanlıktan birkaç kişi daha almak için talepte bulunduk" dedi.

Son dönemde Şengen vizesi ret oranlarının artması ve randevu için bekleme sürelerinin uzaması gündeme geldi.

Türkiye'den Şengen vizesi başvurularında en düşük ret oranına sahip İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Marrapodi, ülkesinin başvuruları ret ve kabul oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'Türk turistleri istiyoruz'

Marrapodi, Türkiye ile İtalya arasında ticaret, kültür, bilim ve siyaset alanlarında güçlü bağların olduğuna işaret ederek, "İtalyanların Türkiye'ye gelmesini istiyoruz çünkü burası çok güzel bir ülke. Biz de Türk turistlerin İtalya'ya gitmesini istiyoruz çünkü turizm bir kültür meselesi, birbirimizi daha iyi tanıma meselesi. Turizm, her iki ülke ekonomisi için önemli bir itici güçtür." diye konuştu.

İtalya'nın ret oranı yüzde 7-8 civarında

Taleplerin yüzde 100'den fazla artmasına rağmen ret oranlarının düşük olduğuna dikkati çeken Marrapodi, "İlk 5 ayda aldığımız talepler, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 110 daha fazla. Buna rağmen çok az sayıda ret oranına sahibiz. Aşağı yukarı yüzde 7-8 civarında." ifadelerini kullandı.

Marrapodi, öte yandan Türkiye'den Türk vatandaşları dışında da İtalya için Şengen vizesi başvurusu yapılabildiğini belirtti.

Daha uzun vize süresi isteyenlerin dikkatine

Marrapodi, İtalya'dan Şengen vizesi alanların bir sonraki başvurularında daha uzun süreli vize alabildiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Geçmişte vize almış kişilerin durumunu da incelemeye çalışıyoruz. Bu durumda her zaman daha uzun bir süre vize veriyoruz. Daha önce İtalya'ya bir kez gittiyseniz, vize aldınız, sonra geri döndünüz, sonra ikinci kez size daha uzun süreli vize veriyoruz ama üçüncüsünde size bazen 3 yıllık çoklu girişli, 5 yıllık vize veriyoruz. Yani ne kadar çok seyahat ederseniz o kadar az vizeye ihtiyaç duyarsınız."

Yoğun talebin karşılanması için personel alımı

İtalya'nın Şengen vize başvurusu taleplerini nasıl karşıladığına ilişkin soruya yanıt veren Marrapodi, "Vize sayısının artırılması yönünde taleplerimiz var, bekleme sürelerinin kısaltılmasını istiyoruz. Roma'daki Bakanlıktan birkaç kişi daha almak için talepte bulunduk, ayrıca Türkiye'de istihdam edebileceğimiz kişi sayısını artırmak için yetki talebinde bulunduk çünkü bu tabii ki vize verme ihtimalini artıracaktır." şeklinde konuştu.

Marrapodi, vize taleplerinin daha fazlasını karşılayabilmek için insan kaynağını yeniden organize ettiklerini belirterek, daha fazla personelin konsolosluk işleriyle görevlendirildiğini anlattı.

Daha fazla verim almak amacıyla çalıştıklarını kaydeden Marrapodi, "Ayrıca takviye, güçlendirme, personel artışı talep ediyoruz. Bunları alabilirsek çıktıları da artırabileceğiz." ifadelerini kullandı.

ABONE OL
Emlak katılım web