Dolar (USD)
18.8066
Euro (EUR)
20.4003
Gram Altın
1157.557
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kadınlar itikafa girer mi?

Kadınlar itikafa girer mi?

İtikaf nedir? Neden Ramazan'ın son on gününde itikafa girilir? Kadınlar da itikaf yapar mı? İşte cevabı:

19 Haziran 2016 17:25:00

İtikaf nedir? Neden Ramazan'ın son on gününde itikafa girilir? Kadınlar da itikaf yapar mı? İşte cevabı:

Ramazan ayının son on gününde, gece gündüz bir camide kapanıp ibadet etmeye, itikaf denir. Ramazan-ı şerifte itikaf, müekked sünnettir. Ancak itikaf, sünnet-i kifaye olduğu için bir mahallede birkaç kişi itikafa girerse, diğerlerinin bu sünneti yapması gerekmez. İmkanı olanlar itikafa girmeli. İtikaf eden, camide yiyip içer, yatar. Abdest için dışarı çıkabilir. Birkaç hadis-i şerif:

(İtikafta olan, günahlardan uzaklaşır, her iyiliği işlemiş gibi sevaba kavuşur.) [İbni Mace]

(Bir devenin iki sağımı kadar itikaf eden, bir köle azat etmiş gibi sevab kazanır.) [Tenvir]

(Ramazanda on gün itikaf eden, iki defa [nafile] hac yapmış gibi sevab kazanır.) [Beyheku00ee]

(Allah rızası için bir gün itikaf, insanı Cehennemden çok uzaklaştırır.) [Taberanu00ee]

Sünnet iki türlüdür: Sünnet-i hüda ve sünnet-i zevaid. Camide itikaf etmek, ezan okumak, ikamet getirmek ve cemaatle namaz kılmak sünnet-i hüdadır. Bunlar, İslam dininin şiarıdır. Bu ümmete mahsustur. (Hadikat-ün-nediyye)

Resulullah efendimiz, (Mirac gecesi, beşinci gökte, Osman'ın suretini gördüm. Bu mertebeye neyle eriştin, dedim. Mescitte itikaf etmekle diye cevap verdi) buyurdu. (M. Çihar Yar-i Güzin)

İtikaf; oruç, namaz gibi adak olunur. (Hastam iyi olursa, itikafa gireceğim) denmez. (Hastam iyi olursa, Allah rızası için, şu kadar gün itikafa gireceğim) demek adak olur. (S. Ebediyye)

İtikaf gibi başlı başına ibadet olan bir şeyi nezredenin, bunu yerine getirmesi gerekir. (Dürer)

Kadınlar camide itikaf yapmaz. Evdeyse şarta bağlıdır. Eğer mescid olarak kullandıkları bir oda varsa, o odada itikafa girebilirler. Yemek yapmak, temizlik gibi ev işlerinin hiçbiri yapılmaz. Sadece ibadetle uğraşılır. Abdest gibi zaruri işleri yapmanın mahzuru olmaz. Ramazanın son on gününde olanı sünnet-i kifayedir. Az itikaf da yapılabilir. Bir gün veya birkaç saat gibi... İtikafa girenin oruçlu olması şarttır. Sadece Şafiu00ee'de oruçlu olma şartı yoktur. Diğer üç mezhepte oruçlu olmak şarttır. İmkanı olan kadınların evde itikafa girmeleri, unutulmuş bu sünneti ihya etmeleri ve sünneti ihya etme sevabına kavuşmaları çok iyi olur.

KAYNAK;Dinimiz İslam/G.K;Habervaktim