Kardeseli

Karia suresinin okumanın faziletleri

Karia suresinin okumanın faziletleri
10 Eylül 2020 11:48:10

Karia suresinde kıyametin kopması sırasında meydana gelecek hadiselerden bahsedilmektedir. 11 ayeti kerime olan Karia suresi Mekke döneminde nazil olmuştur. Karia vuran, çarpan, kapıyı çalan, yürekleri hoplatan şey demektir. Peki Karia suresini okumanın faydaları nelerdir? Karia suresinin faziletleri nelerdir? İşte Karia suresini okumanın faziletleri...

Karia suresinde kıyametin kopması sırasında meydana gelecek hadiselerden bahsedilmektedir. 11 ayeti kerime olan Karia suresi Mekke döneminde nazil olmuştur. Karia vuran, çarpan, kapıyı çalan, yürekleri hoplatan şey demektir.  Peki Karia suresini okumanın faydaları nelerdir? Karia suresinin faziletleri nelerdir? İşte Karia suresini okumanın faziletleri...

Karia suresi hakkında bilgiler

Kåria sûresi’nin nüzûlü

Mushaftaki sıralamada yüz birinci, iniş sırasına göre otuzuncu sûredir. Kureyş Sûresi’nden sonra, Kıyâmet Sûresi’nden önce Mekke’de inmiştir.

Kåria suresi’nin adı/ayet sayısı

Sûre, ilk âyeti oluşturan ve “sert nesne, korkunç olan, ses ve kapı çalan” anlamlarına gelen kåria kelimesiyle isimlendirilmiştir.

Kåria suresi’nin konusu

Sûrede bazı kıyamet tasvirlerine yer verilmekte, âhiret sorumluluğu bilinci aşılayan uyarılarda bulunulmaktadır.

KARİA SÛRESİ’NİN FAZİLETİ VE YARARLARI

Kim Kâria sûresini okursa, Allahü teâlâ kıyâmet günü onun mîzânını (sevâb terâzisini) ağır getirir. (Hadîs-i şerîf-Kâdı Beydâvî Tefsîri)

Kâria sûresi, arası açık, dargın kimselerin arasını bulmak için üç, beş veya yedi kere okunsa, dargın kimseler, bu sûrenin bereketine kinlerinden vazgeçip barışırlar.

Demek oluyor ki, arası açılmış iki kişiyi barıştırmak ve iki kişinin arasını bulmak için Kâria sûresini okumak fayda ve yarar sağlayacaktır. Biiznillâhi Teâlâ.