Dolar (USD)
33.10
Euro (EUR)
36.29
Gram Altın
2618.65
BIST 100
11134.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Katil İsrail'in saldırıları karşısında tüm Türkiye ayakta

İşgalci İsrail'in terör saldırı sebebiyle Türkiye ayağa kalktı. Yurdun dört bir yanında vatandaşlar Cuma Namazı sonrası eylem düzenlendi. Okullarda da dün sabah Filistinliler anıldı.
Katil İsrail'in saldırıları karşısında tüm Türkiye ayakta
20 Ekim 2023 16:49:05
İşgalci İsrail'in terör saldırı sebebiyle Türkiye ayağa kalktı. Yurdun dört bir yanında vatandaşlar Cuma Namazı sonrası eylem düzenlendi. Okullarda da dün sabah Filistinliler anıldı.

Türkiye genelindeki camilerde Filistinliler için Fetih Suresi okundu. İstanbul'daki camilerde İsrail'in saldırıları sonucu Filistin'de ölenler için Fetih suresi okundu. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Sultanahmet Camisi, Fatih Camisi, Taksim Camisi ve Büyük Çamlıca Camisi başta olmak üzere kentteki camilerde yatsı namazı öncesi sela verildi. Filistinlilere destek amacıyla Fetih suresi okunurken, İsrail'in saldırılarında katledilenler için dua edildi. Duanın ardından Yatsı Namazı kılındı.

Edirne'de Eski Cami'de yatsı namazı öncesi sela verildi. Kur'an- Kerim tilavetiyle başlayan programda Filistin'e destek için Fetih Suresi okundu, İsrail'in saldırılarında katledilenler için dua edildi.

Kırklareli'nde de başta Hızırbey Camisi olmak üzere kentteki camilerde Filistin'de yaşamını yitirenler için dua edildi. Yatsı Namazı öncesi düzenlenen programda Filistinliler için Fetih Suresi okundu. İl Müftü Vekili Ramazan Özdemir, konuşmasında Filistin'de katledilenlere Allah'tan rahmet diledi. Filistin'de büyük bir insanlık dramının yaşandığını ifade eden Özdemir, en büyük zararı mazlum halkın gördüğünü belirtti. Özdemir, savaşın sona ermesi ve yaraların en kısa sürede sarılabilmesi için dua ettiklerini söyledi.

Tekirdağ Tekirdağ'da da Rüstem Paşa Camisi'nde namaz öncesi Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Filistinliler okullarda da anıldı

MEB'in kararıyla, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarında başta çocuklar olmak üzere katledilenler için ülke genelindeki okullarda bayrak törenleri düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla illere gönderilen yazıda, İsrail tarafından sivillere yönelik yapılan ve son olarak 17 Ekim'de hastaneye yapılan saldırılar sonucunda katledilenler ve yaralananlardan dolayı Filistin halkının acılarını paylaşmak maksadıyla ülkede 3 gün süreyle milli yas ilan edildiği hatırlatıldı.

Gazze başta olmak üzere Filistin'e yönelik İsrail tarafından başlatılan yeni saldırılar ve hastanenin vurulmasıyla tırmanan insani dramda, kadınlar ve masum çocuklar ile tedavi gören yaralılara uygulanan şiddetin tüm insanlığın vicdanını yaraladığına vurgu yapılan yazıda, şunlar kaydedildi:

"Bütün çocukların ve ailelerinin ırk, din veya siyasi görüşü ne olursa olsun ayrım yapılmadan güvenliklerinin sağlanması, sağlıklarının ve yaşam haklarının korunması, her türlü şiddet, zulüm ve sömürüye karşı tedbir alınması temel insani sorumluluklarımızdandır."

Yurdun dört bir yanında eylem

Trakya’da Güneydoğu Anadolu’ya kadar Türkiye’nin her yanında Cuma Namazı sonrası protestolar düzenlendi. Vatandaşlar Filistin’e destek verirken İsrail’in terör saldırılarına öfke kustu.

İmamlar da Cuma Hutbesi’nde Filistin’de yaşanan olaylara değindi.

Bazı camilerde işgalci İsrail’in katlettiği Müslümanlar için gıyabi Cenaze Namazı kılındı.

VF kat sağ