HB web masthead
Dolar (USD)
16.0852
Euro (EUR)
17.2888
Gram Altın
964.197
BIST 100
2375
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Şok web masthead

Keşmir'de işgalciler 2 direnişçiyi vurdu

Keşmir'de işgalciler 2 direnişçiyi vurdu

​Hindistan'ın işgal ettiği Cammu Keşmir bölgesinde çıkan çatışmada 2 direnişçinin vurulduğu bildirildi.

10 Ocak 2022 14:00:15

​Hindistan'ın işgal ettiği Cammu Keşmir bölgesinde çıkan çatışmada 2 direnişçinin vurulduğu bildirildi.

Hindistan basınındaki habere göre, polis yetkilileri, Kulgam bölgesinde Hassanpora köyünde güvenlik güçleri ile direnişçiler arasında çatışma çıktığını belirtti.

İşgalciler, çatışmada 2 direnişçinin vurulduğunu kaydetti.

Hindistan, 5 Ağustos 2019'da kabul ettiği anayasa değişikliğiyle Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmış, eyalet yönetimini lağvederek bölgeyi merkeze bağlı iki ayrı Birlik Toprağı'na ayırmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskılarını yoğunlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyelerini gözaltına almıştı.

KEŞMİR'DE DURUM

İngiltere, 1947'de sömürge olarak yönettiği Hindistan'dan çekilirken o dönemde prenslik olan Keşmir, bağımsızlıklarını yeni kazanan Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda tercihle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Cammu Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20'lik bir kısım ise sınırdaş Çin'in hakimiyetine verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi, halk oylamasına karşı tutum benimserken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Bölgede yıllardır süren çatışmalarda, on binlerce sivil, direnişçi ve hükümet güçlerine bağlı güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement