Dolar (USD)
33.08
Euro (EUR)
36.26
Gram Altın
2615.16
BIST 100
11134.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Kızılay'dan Ahbap'a verilen çadırlara ilişkin açıklama

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay Çadır Tekstil AŞ'nin Haluk Levent'in başkanlığını yaptığı AHBAP derneğine temin ettiği çadırlar hakkında açıklama yaptı.
Kızılay'dan Ahbap'a verilen çadırlara ilişkin açıklama
26 Şubat 2023 15:24:40
Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay Çadır Tekstil AŞ'nin Haluk Levent'in başkanlığını yaptığı AHBAP derneğine temin ettiği çadırlar hakkında açıklama yaptı.

Ulusal ve uluslararası birçok kuruma çadır üreten Kızılay Çadır Tekstil AŞ Ahbap derneğine AFAD'In gösterdiği yere kurması için yurt dışı bir firmaya ürettiği 2050 çadırı Ahbap derneğine üretim maliyeti karşılığında teslim etmişti.

Ahbap ve Kızılay’ın işbirliğinin ahlaki, akılcı ve yasal olduğunu belirten Kınık'ın açıklamaları şu şekilde:

"Barınma hizmet kümesi sorumlusu olan AFAD’ın kendisinden tedarik etmek için sipariş verdiği sayıda çadırı istenilen zamanda imal eder

Sağlık Bakanlığı, MSB gibi kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler ve diğer Uluslararası kuruluşların taleplerini üretir.

Satışlardan elde ettiği gelirleri Kızılay’a aktarır, Kızılay da Afetler için gerekli olan Çadır ve sair insani yardım malzemelerini ürettirerek depolar ve ihtiyaç anında vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtır. Ahbap Derneği de Kızılayın yurt dışı bir kuruluş için ürettiği logosuz 2050 çadırı afetin ilk günlerinde

Kızılay Çadır’dan maliyetine tedarik ederek AFAD’ın gösterdiği yere sevkedip depremzedelerin hizmetine sunmuştur.

Haluk Levent Kızılay Çadır&Tekstil AŞ’de Ahbap derneğinden aldığı kaynağı çadır hammadde tedariği için ayırmış ve üretilecek çadırları da Kızılay aracılığı ile ücretsiz olarak depremzedelerin istifadesi için planlamıştır. Kızılay Çadır&Tekstil AŞ gerek günlük~1000 çadır imali gerekse ithalat ve yurtiçi fason imalat ile AFAD’a barınma desteği vermeye devam etmektedir

Ahbap ve Kızılay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır. Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir."

'AFAD çadır kurmaya devam edecek'

AFAD'ın çadır kurmaya devam edeceğini söyleyen Kınık: "Şimdiye kadar afet bölgesinde AFAD 337.727 çadır kurmuş ve ilave 100.000 çadırı da kurmaya devam etmektedir.

Kızılay öz kapasitesini (54.070) Afad’a teslim etmiş ve tesislerinde Afad için imalata kesintisiz devam etmektedir

Çadır kentlerde 1.350.908 vatandaşımız barınmaktadır." ifadelerini kullandı.

VF kat sağ