Dolar (USD)
33.04
Euro (EUR)
36.04
Gram Altın
2622.58
BIST 100
11139.34
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

KKTC'den olası İsrail işgaline karşı flaş karar

"Arz-ı Mevud (Vadedilmiş topraklar)" hayali kuran İsrail'in, farklı şahısları kullanarak ev ve arsa topladığı belirtildi. Tehlikeyi gören KKTC yönetimi, işgal riskine karşı satışları yasal düzenlemeyle bitirecek.
KKTC'den olası İsrail işgaline karşı flaş karar
16 Haziran 2024 09:28:51
"Arz-ı Mevud (Vadedilmiş topraklar)" hayali kuran İsrail'in, farklı şahısları kullanarak ev ve arsa topladığı belirtildi. Tehlikeyi gören KKTC yönetimi, işgal riskine karşı satışları yasal düzenlemeyle bitirecek.

Son yıllarda jeopolitik gelişmeler ve bölgesel dinamikler sebebiyle yeniden uluslararası ilgi odağı haline gelen KKTC, sahip olduğu doğal kaynaklar ve gelişen altyapısıyla gayrimenkul yatırımı yapacakları kendisine çekiyor. Dünyaca ünlü Forbes dergisinin konut yatırımı için adres gösterdiği KKTC, pound ile kira getirisi ve 10 yıldan az olan konut yatırım dönüş hızı ile yerli ve yabancı alıcıların dikkatini çekiyor.

Ancak son bir yılda, başta İsrail olmak üzere, Rusya, Ukrayna ve İran gibi ülke vatandaşlarına satılan binlerce arsa ve konut, çeşitli tartışmalara sebep oldu. Bunun üzerine KKTC hükümeti yabancıya mülk satışında kuralları değiştirdi.

Kıbrıs Türkleri için kolaylık

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile yabancılara yapılan satışlara sınır ve şartlar getirildi. Değişikliğe göre, yabancı uyruklular KKTC'den sadece bir apartman dairesi veya konut alabilecek. Ayrıca müstakil ev alımlarındaki arazi sınırı 2,5 dönüme düşürüldü. Öte yandan yabancıların yatırım yapmak için alınan arazilerde minimum miktar 20 milyon avroya çıkarıldı. Yeni düzenlemeyle artık satışlar avukatlık bürolarında değil tapuda yapılacak; kat irtifakı kurulmadan satış yapılamayacak ve yediemin süreci de ortadan kalkacak. Yapılacak olan düzenlemeyle T.C. vatandaşlarına da istisnalar tanındı. Normal şartlarda bir konut alabilen T.C. vatandaşları için bu sınır üçe yükseltildi. Bu düzenlemeyle KKTC'de konut fi yatlarının inmesi, yerli halkın yeniden konut alabilir hale gelmesi bekleniyor.

Yabancıya alım sınırı geldi

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde kabul edilen yasa ile yabancıların yatırım amaçlı arazi alımı konusunda da değişikliğe gidildi. Daha önce 3 milyon euro yatırımla 60 dönüm arazi alabilen yabancılar için arazi genişliği aynı kalırken yatırım miktarı 20 milyon euro'ya çıkarıldı. Daha önce şart koşulan 3 milyon euro'luk yatırımın niteliğine bakılmazken, yeni kanundaki 20 milyon euro'luk yatırımın içinde sanayi, eğitim veya sağlık alanında olması mecburiyeti getirilerek iki yıl içinde bu yatırımları yapmadığı tespit edilenlerin ellerinden arazilerin alınacağı yer aldı. Yabancıların kayıtsız taşınmazlarına da kayıt altına alınma mecburiyeti getirildi. Buna göre yabancılar ellerinde bulunan fazla arazi ve mülkleri iki yıl içerisinde satmak ve sözleşmelerini altı ay içerisinde Tapu Dairesine bildirmek mecburiyetinde olacak.

Türk vatandaşları daha kolay alacak

Stratejik açıdan yabancıya konut satışını riskli gören KKTC yönetimi, Türk vatandaşlarına ise yatırım artırma imkanı tanıdı. Daha önce bir olan konut alım sınırı üçe yükseltildi.

Konuyla ilgili KKTC'deki emlak sektörü temsilcileri "Yabancı alıcılar son üç yıldır bölgeden arsa ve konut topluyor. Ancak Türk vatandaşları bir konut alabiliyordu. Şimdi yeni kanun ile yabancılara sınır getirildi, Türk vatandaşlarına ise üç konut alma imkanı tanındı. Yabancıların ilgisi sebebiyle fi yatlarda ciddi artışlar olmuştu. Bu sebeple kendi halkımız konuta ulaşımda zorlanıyordu. Şimdi fiyatların daha ulaşılabilir olacağı bir döneme giriyoruz." açıklamasında bulundu.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

VF kat sağ