TDV Kurban

Körfez'de sıcak saatler! ABD gemileri operasyon yaptı

Körfez'de sıcak saatler! ABD gemileri operasyon yaptı

ABD Donanması, Umman Denizi'nde içinde yüzlerce Çin ve Rus yapımı silah bulunan gemiye el koydu.

09 May 2021 15:07:33

ABD Donanması, Umman Denizi'nde içinde yüzlerce Çin ve Rus yapımı silah bulunan gemiye el koydu.

ABD Donanması 5'inci Filosu'ndan yapılan açıklamaya göre, 6 Mayıs’ta Umman Denizi’nin kuzeyinde başlatılan operasyon kapsamında güdümlü füze kruvazörü USS Monterey, "Arap yelkenlisi" olarak tanımlanan bayraksız silah yüklü bir gemiye el koydu.

Ele geçirilen silahlar arasında binlerce Çin yapımı kalaşnikof ve yüzlerce ağır makineli tüfek, roket güdümlü el bombaları ve keskin nişancı tüfeklerinin yanı sıra onlarca Rus yapımı tanksavar güdümlü füzenin bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, silahların ABD Donanmasının elinde olduğu ancak sevkiyatın başlangıç ve varış noktasının hala soruşturulduğu bildirildi.

El koyma işleminin ardından teknenin ve sorgulamaları tamamlanan mürettebatın ayrılmasına izin verildiği belirtildi.

Yemen’de yıllardır süren iç savaşa müdahil olan tarafların Umman Denizi üzerinden ülkeye silah sevkiyatı yaptığı biliniyor.

Yemen'deki çatışmalar

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede yaklaşık 7 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. 

 
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement