Dolar (USD)
33.04
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2562.00
BIST 100
11064.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kosova'nın Ferizovik kenti, duvar resimleri festivali sayesinde açık hava galerisine döndü

Kosova'nın güneydoğusundaki Ferizovik kenti, 9 yıldır düzenlenen "MuralFest" etkinliği kapsamında yapılan yaklaşık 150 duvar resmiyle adından adeta bir "açık hava galerisi" olarak söz ettirdi.
Kosova'nın Ferizovik kenti, duvar resimleri festivali sayesinde açık hava galerisine döndü
12 Haziran 2024 11:02:12
Kosova'nın güneydoğusundaki Ferizovik kenti, 9 yıldır düzenlenen "MuralFest" etkinliği kapsamında yapılan yaklaşık 150 duvar resmiyle adından adeta bir "açık hava galerisi" olarak söz ettirdi.

Osmanlı döneminin önemli demir yolu hatlarından "Rumeli Demiryolu"nun da ortasından geçtiği ve bugün "Ferizaj" ismiyle anılan kent, Kosova'nın önemli ticaret merkezleri arasında yer alıyor.

Kentin çeşitli noktalarında "MuralFest" kapsamında tamamlanmış genelde önemli toplumsal sorunlara dikkati çeken çok sayıda duvar resmi göze çarpıyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan MuralFest’in Proje Yöneticisi Adea Rexhepi, Ferizovik’e duvar resimleri aracılığıyla bir kimlik kazandırdıklarını söyledi.

Ferizovik'in duvar resimleriyle anılan bir kente dönüşmesi için festivali düzenlediklerini belirten Rexhepi, “Çok büyük bir hedefe ulaştığımızı düşünüyoruz. Vatandaşlar galeride ya da başka bir yerde sanat eserleri görmenin yanı sıra sadece sokaklarda yürüyerek de sanat eserleri görüp ilham alabiliyor.” ifadesini kullandı.

Rexhepi, 2016’dan beri düzenledikleri festival kapsamında yerli ve yabancı sanatçılar tarafından kentin çeşitli noktalarında yaklaşık 150 duvar resmi yapıldığını anlattı.

Bu yıl festivale katılan Amerikalı sanatçı Emily Herr, çoğunlukla kentin azınlık topluluklarının yaşadığı bir bölgede yaptığı duvar resmiyle yaratıcılığın keşfedildiğinde oluşturabileceği güçlü ve güzel etkiyi göstermeye çalıştığını dile getirdi.

Yaptığı duvar resminin, onu her gün görecek insanlar üzerinde cesur ve yaratıcı bir etki oluşturmasını umduğunu vurgulayan Herr, “Bu tasarımda genel olarak kadınların yaratıcı ruhunu ve kavramını yakalamaya çalıştım ama aynı zamanda burada yaşayan bir kadının güçlü bir ışığın oluşturduğu gölgesine uzanmasını gösteren görsele de yer vermek istedim.” diye konuştu.

Festivalin 31 Mayıs-7 Haziran'da düzenlenen ve kadınlara adanan bu yılki 9. edisyonu kapsamında 8 duvar resmi yapıldı ve düzenlenen çeşitli etkinliklerle kadınların yaşadığı sorunlara işaret edildi.

Dünya Haberleri

Dünya haberleri, uluslararası düzeyde meydana gelen olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri ele alan haber türüdür. Bu tür haberler, farklı ülkeler arasındaki ilişkileri, uluslararası organizasyonları, küresel ekonomiyi, çevre sorunlarını ve diğer küresel öneme sahip konuları içerir. Dünya haberleri, insanları dünya genelindeki olaylar hakkında bilgilendirirken, küresel perspektif sunarak ulusal sınırların ötesindeki gelişmelere odaklanır. Dünyada yaşanan tüm gelişmeler dünya haberleri kategorisi ile okuyucuya ulaştırılır. Dünya ekonomisi, ulusal ekonomiler arasında karmaşık bir etkileşim ağına sahiptir. Dünya haberleri, küresel finansal piyasaları, ticaret savaşlarını, döviz kurlarını ve diğer ekonomik konuları kapsar.

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri

Dünya Gündeminden Son Dakika Haberleri" başlığı altında yayınlanan haberler, dünya genelindeki önemli ve güncel olayları içerir. Bu haberler, uluslararası politika, ekonomi, çevre, insan hakları, bilim, teknoloji ve daha birçok konuda çeşitlilik gösterebilir. Dünya gündemini yakından takip edenler, bu tür haberleri sürekli olarak güncel tutar ve önemli gelişmeleri hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar.

Son dakika haberleri, uluslararası krizler, diplomatik ilişkiler, ticaret anlaşmaları, çevre felaketleri, salgın hastalıklar gibi konuları kapsayabilir. Bu haberler genellikle dünya çapındaki büyük medya kuruluşları veya uluslararası haber ajansları tarafından yayınlanır. Dünya gündemindeki son dakika haberleri, insanların dünya genelinde neler olup bittiğini anlamalarına ve farklı ülkeler arasındaki etkileşimleri takip etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, uluslararası toplumun dikkatini çeken veya insanların hayatlarını etkileyen küresel meselelere odaklanır.

Uluslararası İlişkilerdeki Güncel Gelişmeler Milat'ta

Milat Gazetesi, dünya çapında meydana gelen önemli olayları, gelişmeleri ve değişiklikleri güncel bir şekilde takip etmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu haberler, insanların küresel perspektiflerini genişletmelerine ve dünya olaylarına dair bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Dolayısı ile haberlerin doğru ve güvenilir kaynaktan elde edilmesi de son derece önemlidir. Güncel ve doğru haberin kaynağı için Milatgazetesi.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.