Dolar (USD)
17.9622
Euro (EUR)
18.3997
Gram Altın
1034.16
BIST 100
2798.64
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kur savaşları hep var

Kur savaşları hep var

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Kur savaşları zaten sürekli var. Son yıllarda ABD ile Çin arasında bunu görüyoruz. Paramızın değerli olması bize gurur verir. Ama aşırı değerli olması Türk sanayicinin rekabet gücünü azaltır, ihracat yapmasını engeller" dedi.

20 Eylül 2013 00:00:00

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Kur savaşları zaten sürekli var. Son yıllarda ABD ile Çin arasında bunu görüyoruz. Paramızın değerli olması bize gurur verir. Ama aşırı değerli olması Türk sanayicinin rekabet gücünü azaltır, ihracat yapmasını engeller" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Finans Zirvesi'nde gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD Merkez Bankası Fed'in tahvil alımını azaltmama kararını bu sözlerle değerlendirdi.

FED'E ŞAŞIRANLARA ŞAŞIRIYORUM

Çağlayan Fed'in kararı için "Fed'e şaşıranlara şaşırıyorum. Yani sanki hiç olmayacakmış gibi sürprizmiş gibi değerlendiriyor. Arkadaşlar eninde sonunda piyasaya verdiğim parayı geri çekecem diyor. Parayı sıkılaştıracağım diyor. Dünkü açıklama tabii beklenenin aksine. Şaşırılan kısım bu ama bugün olmazsa yarın olacak bu. Neticede bir yerde denge bulacak bu. Böyle bir ortamda Merkez Bankası'nın bilek güreşi yapacağım demesinin de bir anlamı yoktu. Piyasa kendi fiyatını bulacaktır. Ben önümüzdeki dönemde Fed'in sıkılaştırmaya gideceği beklentimi ifade etmek istiyorum. Çok fazla şaşırmamalıyız. Bernanke'den sonra gelecek ismin tutumu önemli. Belki Bernanke giderayak kötü adam olmak istememiş olabilir" dedi.

DÖVİZLE BORÇLANANA ALLAH YARDIM ETSİN

Çağlayan kararın Türkiye etkisi ile ilgili ise "TL'nin değer kaybı ihracatçı üzerinde olumlu etki yapmıyor. İhracatçı için önemli olan istikrarlı kurdur. TL'nin değer kaybı maliyetleri artırıyor. Özel sektörün borcu konusu dile getiriliyor. Bu özel sektörün kendi sorunudur. TL kazanırken dövizle borçlandı ise Allah ona yardım etsin. Eder mi etmez mi bilmiyor. Dolar kurundan ziyade pariteyle ilgili endişem var. Parite bizim için çok önemlidir. İhracatın yarısını dolarla yapıyoruz. Yarısını Euro bazında yapıyoruz. Zaman zaman paritenin azizliğine uğruyoruz" şeklinde konuştu.

KUR SAVAŞLARI HEP VAR

Çağlayan küresel ekonomide artan kur savaşları endişesini ise "Kur savaşları zaten sürekli var. Son yıllarda ABD ile Çin arasında bunu görüyoruz. Paramızın değerli olması bize gurur verir. Ama aşırı değerli olması Türk sanayicinin rekabet gücünü azaltır, ihracat yapmasını engeller" sözleriyle değerlendirdi.

BÜYÜMENİN KALİTESİ KONUSUNDA ENDİŞEM YOK

Ekonomi Bakanı'na Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın "Büyümenin kalitesiyle ilgili endişelerimiz var" sözleri de soruldu. Çağlayan şunları söyledi: "Büyümenin kalitesi konusunda bir endişem yok. Geçen sene Türkiye ihracatla büyüdü. Bu sene dış gelişmelerden dolayı ihracat istediğimiz şekilde gelişmedi. Elbette Türkiye'nin büyümesinin ihracattan geçmesi konusunda bütün programımızı bu yönde yapıyoruz. Ama Türkiye sadece ihracatla büyüyen bir ülke olamaz. Tasarruf yapmayı öğrenememiş bir Türkiye tabii ki iç dinamikleri ile büyümeli. Türkiye 15 çeyrektir sürdürdüğü büyüme yapısını sürdürecektir. 2023 hedefine ulaşmak için Türkiye her yıl yüzde 5 büyümelidir. "