HB web masthead
Dolar (USD)
16.0651
Euro (EUR)
17.2753
Gram Altın
964.114
BIST 100
2375
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Şok web masthead

Kuveyt'ten 'Kazakistan'ı terk edin' uyarısı

Kuveyt'ten 'Kazakistan'ı terk edin' uyarısı

​Kuveyt, vatandaşlarından, can güvenliklerini korumak için Kazakistan'ı terk etmelerini istedi.

08 Ocak 2022 00:48:08

​Kuveyt, vatandaşlarından, can güvenliklerini korumak için Kazakistan'ı terk etmelerini istedi.

Kuveyt resmi ajansı KUNA'nın haberine göre, Kuveyt'in Nur Sultan Büyükelçiliğinden konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Son zamanlarda yaşanan olaylar nedeniyle Kuveyt vatandaşlarından Kazakistan'ı terk etmeleri istenen açıklamada, bu ülkeye gitmek isteyenlere de seyahatlerini erteleme çağrısında bulunuldu.

Kazakistan'daki olaylar

Kazakistan'ın batısında LPG'ye yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle 2 Ocak'ta başlatılan protestolar, ülkenin diğer kesimlerine yayılmıştı.

Gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis araçları ve askeri araçları ateşe veren, devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombasıyla müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu önce başkent Nur Sultan, Almatı şehri ve Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi. Ardından olağanüstü hal kararının ülkenin tüm bölgelerinde geçerli olduğu duyuruldu.

Kazakistan'da, protesto gösterileri sırasında güvenlik güçlerinden 18'inin öldüğü, 748'inin de yaralandığı açıklanmıştı.

Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement