Dolar (USD)
27.2114
Euro (EUR)
28.838
Gram Altın
1675.878
BIST 100
8304.83
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Libya'nın Derne kentinde karantina uygulanacak

Libya'nın doğusundaki Temsilciler Meclisi (TM) tarafından atanmış olan hükümet, sel felaketinin en fazla etkilediği Derne kentinde bazı bölgeleri karantina altına almayı planlıyor.
Libya'nın Derne kentinde karantina uygulanacak
18 Eylül 2023 16:46:41
Libya'nın doğusundaki Temsilciler Meclisi (TM) tarafından atanmış olan hükümet, sel felaketinin en fazla etkilediği Derne kentinde bazı bölgeleri karantina altına almayı planlıyor.

TM'nin atadığı hükümetin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık el-Harraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Derne'de selden en çok etkilenen bölgeleri karantina altına almaya hazırlanıyoruz. Bu yönde talimat aldık ve muhtemelen ilerleyen saatlerde uygulamaya konulacak." ifadelerini kullandı.

Salgın hastalık tehlikesi

Karantina kararının sağlık açısından ciddi risklerin önüne geçmek amacıyla alındığını kaydeden Harraz, "Durgun sularda bazı insan ve hayvan cesetlerinin çözülmesi sonucu salgın hastalıkların yayılabileceği yönünde önemli uyarılar var. Bu sular tehlike oluşturuyor. Patlayan kanalizasyonların sularıyla sel suyunun karışması da tehlike arz ediyor." dedi.

Harraz, selden en çok zarar gören bölgelerde hizmet düzeyinin sıfır olduğunu ve bu bölgelerin terk edilmesi gerektiğini söyledi. Libyalı sözcü, "Bu bölgelerdeki vatandaşların varlığı, hayatta kalanları arama ve naaşların çıkarılma çabalarını engelliyor." diye konuştu.

Derne kentinin 3 bölgeye ayrılması teklifi

Libya Ulusal Birlik Hükümetine bağlı Hastalıklarla Mücadele Merkezi Müdürü Haydar es-Saih, dün yaptığı açıklamada, çalışmaların kolaylaştırılması ve insanların güvenli bölgelere nakledilmesi için Derne kentinin "ciddi hasarlı, orta hasarlı ve güvenli" şeklinde üç bölgeye ayrılması teklifinde bulunmuştu.

Saih, içme suyuna kanalizasyon suyunun karışması nedeniyle 150 kişinin zehirlendiğini kaydetmişti.

libyaa_6a3fcc2649028fbbd9e2012cbe21c60e.jpg

Libya’da Daniel kasırgası

Orta Akdeniz'de etkili olan ve 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu vuran "Daniel" Fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül'de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu.

Selin vurduğu Derne kentinde binlerce kişinin hayatını kaybettiği, binlercesinin de kayıp olduğu bildirilmişti.

Daniel Kasırgası nedir?

Daniel Kasırgası olarak da bilinen Daniel Fırtınası, şimdiye kadar kaydedilen en ölümcül Akdeniz tropikal benzeri kasırgasıdır ve aynı zamanda 2023'teki en ölümcül hava olayıdır.

Libya'da yıkıcı hasara neden oldu ve aynı zamanda Güneydoğu Avrupa'nın bazı kısımlarını da etkiledi. 4 Eylül 2023 tarihinde alçak basınç sistemi şeklinde oluşan fırtına, yoğun su baskınlarıyla Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan'ı etkiledi. Fırtına daha sonra Akdeniz boyunca alçalarak Daniel Fırtınası adını aldı. Kısa süre sonra yarı tropikal özellikler elde etti ve Libya kıyılarına doğru ilerledi ve sellere sebep oldu. Fırtına bir Omega bloğunun sonucunda oluştu. Yüksek basınç bölgesi iki alçak basınç bölgesi arasında sıkışıp kaldığında oluşturduğu izobarlar bir Yunan alfabesi harfi olan (Omega)'yı andırdığı için bu isim verilmektedir.

ABONE OL
Emlak katılım web