Dolar (USD)
17.9593
Euro (EUR)
18.3955
Gram Altın
1033.35
BIST 100
2801.07
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Maluliyet hakkı genişledi

Maluliyet hakkı genişledi

Hükümet, malulen emeklilik yönetmeliğinde köklü bir değişiklik yaptı. Buna göre SGK bir çok hastalığa maluliyet hakkı tanıdı. Organ nakli yapanlar, sinir hastası olanlar, şeker hastaları, kanser tedavisi görenler, kalp sorunu yaşayanlar, astım ve koah gibi nefes sıkıntısı yaşayanlar malulen emekli olabilecek.

24 Eylül 2013 00:00:00

Hükümet, malulen emeklilik yönetmeliğinde köklü bir değişiklik yaptı. Buna göre SGK bir çok hastalığa maluliyet hakkı tanıdı. Organ nakli yapanlar, sinir hastası olanlar, şeker hastaları, kanser tedavisi görenler, kalp sorunu yaşayanlar, astım ve koah gibi nefes sıkıntısı yaşayanlar malulen emekli olabilecek.

SGK'dan ağır hastalıklarla boğuşmalarına rağmen emekli olamayanlara sevindirici bir haber geldi. 40 yıldır değişmeyen Maluliyet Yönetmeliği'ni değiştiren SGK, günümüzün yenihastalıkları üzerinde bir çalışma yaptı ve ardından da birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre 'Haziran 2013' itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Yeni yönetmelikle malulen emekliliğin kapsamı genişletildi. 21 çeşit hastalığa yakalananlar emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı alabilecek.

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

ORGAN NAKLİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. -Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi. -Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı. -Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

KANSER OLANA 18 AY EMEKLİLIK

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi. -Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi. -Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

SİNİR HASTALIĞI LİSTEYE GİRDİ

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi. -Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi. -Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı. -MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı. -Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

ŞEKER HASTASI İÇİN YENİ ŞART

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu. -Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi. -Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

UYKUSUZLUK DA KAPSAMDA

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu. -Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi. -Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.