Dolar (USD)
33.04
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2562.00
BIST 100
11064.85
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

MEB'den öğrencilere yaz müjdesi!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz'dan itibaren ilkokul 2. sınıftan başlayarak tüm kademelerdeki öğrenciler için ücretsiz yaz okulu düzenleyecek.
MEB'den öğrencilere yaz müjdesi!
12 Haziran 2024 14:44:58
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz'dan itibaren ilkokul 2. sınıftan başlayarak tüm kademelerdeki öğrenciler için ücretsiz yaz okulu düzenleyecek.

Haber: Yunus Akseki

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Temmuz'dan itibaren ilkokul 2. sınıftan başlayarak tüm kademelerdeki öğrenciler için ücretsiz yaz okulu düzenleyecek. Bu yaz okulları kapsamında, ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencilerine yönelik akademik derslere destekleme ve yetiştirme kursları da verilecek.

Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında düzenlenecek kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen merkezlerde açılacak. Kurslara devam eden öğrenci ve kursiyerlerden ücret alınmayacak. Mezunlara yönelik kurslar ise halk eğitimi merkezlerinde verilecek.

2 ay sürecek

Kurslar, 1 Temmuz'da başlayacak ve 29 Ağustos'ta tamamlanacak. Ardından, 2 Eylül'den itibaren eğitim-öğretim dönemi destekleme ve yetiştirme kursları başlayacak.

Yaz döneminde, ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için ayrıca akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları düzenlenecek. Bir dersten haftada 6 saat destekleme ve yetiştirme kursu açılabilecek.

Yaz okulu kapsamında açılan kurslar, saat 13.30'dan sonra ve haftada 5 gün planlanacak. Bir dersten günlük 2 saatten fazla planlama yapılmayacak ve kursların süresi 4 haftadan az, 8 haftadan fazla olmayacak.

Yaz okulları öğrencilere farklı seçenekler sunacak. 2. sınıftan itibaren tüm kademelerde öğrenim gören öğrenciler, en fazla 2 alanda ders seçebilecekler. "Spor", "görsel sanatlar", "müzik" ve "bilişim" olmak üzere 4 dalda kurslar sunulacak.

"Spor" alanını seçecek öğrencilere, atletizm, basketbol, okçuluk, futbol, yüzme, voleybol, hentbol, masa tenisi, halk oyunları ve satranç gibi tercihler sunulacak.

"Görsel sanatlar" alanında ise resim, ebru sanatı, sanat ve tasarım, hat sanatı ve fotoğrafçılık gibi seçenekler bulunacak.

"Müzik" alanında öğrencilere gitar, keman, piyano/org, bağlama/saz, ud/kanun, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği gibi alternatifler sunulacak.

"Bilişim" alanını seçecek öğrencilere ise yazılım, robotik kodlama, ofis programları, arduino programlama, bilgisayarda döküman hazırlama ve bilgisayara giriş dersleri gibi seçenekler sunulacak.