Dolar (USD)
33.09
Euro (EUR)
36.24
Gram Altın
2632.64
BIST 100
11074.54
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Meclis'te dijital telif zirvesi! Google yetkilileri dinlenecek

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, 25 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda 'dijital telif' konusunu ele alacak ve Google yetkililerini dinleyecek.
Meclis'te dijital telif zirvesi! Google yetkilileri dinlenecek
12 Haziran 2024 11:47:13
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, 25 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda 'dijital telif' konusunu ele alacak ve Google yetkililerini dinleyecek.

Haber: Marina Mussa

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, dijital telif konusundaki önemlerine dikkat çekti.

Yayman, "Biz, emeğin çalınmasına, istismar edilmesine karşıyız. Google yetkililerinden Avrupa'da hangi normları ve usulleri uyguluyorlarsa Türkiye'de de aynı normları ve usulleri uygulamasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu konuda bir çalışma yürüttüklerini belirten Yayman, bir ortak akıl toplantısı düzenlediklerini ve bir çalışma masası oluşturduklarını açıkladı.

Yayman, bu masada Dijital Mecralar Komisyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, medya temsilcileri ile birlikte Google'ın da yer alacağını belirtti. Google yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, her zaman TBMM'ye geleceklerini ve bu konudaki çalışmalarını paylaşacaklarını ifade ettiklerini dile getiren Yayman, 25 Haziran'da Google yetkililerinin TBMM'ye geleceğini açıkladı.

Google yetkililerinin Türkiye'de yaptıkları çalışmaları anlatacağını kaydeden Yayman, Komisyonun sadece "dijital telif" gündemiyle toplanacağını söyledi.

Bu konunun dünyada da Türkiye'de de çok tartışıldığına dikkat çeken Yayman, "Bu konunun birkaç ayağı var. Birincisi haberin dijital telif konusuna girecek olması; ikincisi Google yetkililerinin Türkiye'de telif konusunda masaya oturmaları; üçüncüsü ise bu konuyla ilgili yasal çerçevenin hazırlanması." diye konuştu.

'Realist bakış açısıyla yol alacağız'

Yayman, reklam ve ilan gelirlerinin düşmesiyle birlikte gerçek haberciliğin zor durumda kaldığını ve bu durumun önlenmesi gerektiğini vurguladı. Haberciliğin öneminin korunması ve emeğin hırsızlığının engellenmesi için çalışmalarının olduğunu belirtti. Dijital telif konusunda adım adım ilerleme gerektiğini söyleyen Yayman, "Çok büyük beklentilere girmeden, gerçekçi bir bakış açısıyla ilerleyeceğiz. Bu konuda kararlıyız ve tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Umuyorum ki ilerleyen günlerde bu konuyu hızla çözeceğiz." şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler'e destekleri için teşekkür eden Yayman, "Biz hazırlıklarımızı yapıyoruz. Onlarla da uyum, iletişim içerisinde bu konuyu olgunlaştırıyoruz. Önce Komisyonda bu konuyu olgunlaştıracağız. Tüm tarafları bir araya getireceğiz ve herkesi dinleyeceğiz. Şu anda 'Bizim teklifimiz hazır' demiyoruz. Bu teklifi ortak akılla hazırlayacağız. Yaz döneminde bu çalışmaları olgunlaştırır, bir çerçeve içerisine alırsak en azından Meclis açıldığı zaman bile Genel Kurula gelmesi çok çok önemli olacak." değerlendirmesinde bulundu.

VF kat sağ