Dolar (USD)
28.941
Euro (EUR)
31.4867
Gram Altın
1937.97
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Mersin'deki Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde "Kilikya" temalı defile düzenlendi

Mersin'deki Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Kilikya" temalı defile ve sergi yapıldı.
Mersin'deki Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde "Kilikya" temalı defile düzenlendi
24 Ekim 2023 20:50:04
Mersin'deki Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Kilikya" temalı defile ve sergi yapıldı.

Mersin Olgunlaşma Enstitüsünce, Mezitli ilçesindeki antik kentin yürüyüş yolunda, "Kilikya'dan Cumhuriyet'e Kıyafet Sunumu ve Sergi" etkinliği yapıldı.

Valiliğin himayesindeki etkinlikte, 16 Cumhuriyet konulu tablo, 14 Kilikya temalı tablo, iğne oyasıyla işlenmiş dokuma örtü, takı, fular ve çantalar sergilendi.

Etkinliğin açılışını gerçekleştiren Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan, Kilikya kültürünün araştırılmasıyla oluşturulan eserleri inceledi.

Vali Pehlivan, gazetecilere, Soli Pompeipolis Antik Kenti'nin tarihinin binlerce yıl öncesine uzandığını söyledi.

Enstitünün çalışmalarının önemini vurgulayan Pehlivan, "Olgunlaşma Enstitüsü, başta Mersin ve çevresindeki geleneksel sanatların tespiti, ortaya çıkartılması, yaşatılması, bugünlere ve yarınlara taşınması konusunda çok önemli faaliyetler yürütüyor." dedi.

Pehlivan, programın, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümü kapsamında yapıldığını belirterek şöyle konuştu:

"Cumhuriyet Bayramı'nı 100. yılına yakışır etkinliklerle kutluyoruz. Cumhuriyet'imizin 100. yılına erişmiş olmanın mutluluğunu, gururunu yaşadığımızı hep birlikte ifade ediyoruz. Başta Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi, ecdadımızı, gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyoruz."

Enstitü Müdürü Mehmet Göçer de Türk el sanatlarını yaşatırken aynı zamanda da Anadolu kültürünü etnik unsur ayırt etmeden canlandırmayı ve nesiller boyu aktarmayı hedeflediklerini kaydetti.

- Defilede 40 tasarım yer aldı

Serginin ardından düzenlenen defilede, geleneksel Türk dokuma ve giyim teknikleriyle yapılan, motifleri ise Kilikya bölgesinin tarihi dokusundan esinlenilerek oluşturulan 40 kıyafet tanıtıldı.

Tarihi milattan sonra 2. ve 3. yüzyıllara uzanan antik kentin sütunlarının manzarasında yürüyen mankenler, tasarımları sergiledi.

Defilenin finali, Türk bayrağı ile ay ve yıldız desenli kıyafetlerle yapıldı.