Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
7913.76
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Milletvekili araç kartlarına sınırlama getirilecek

TBMM İç Güvenlik Yönetmeliği'nde yapılacak güncelleme ile milletvekillerine verilecek araç kartları, sadece milletvekili, birinci derece yakını ve noter aracılığıyla kiralanmış araçlara tahsis edilecek.
Milletvekili araç kartlarına sınırlama getirilecek
25 Ekim 2023 14:17:59
TBMM İç Güvenlik Yönetmeliği'nde yapılacak güncelleme ile milletvekillerine verilecek araç kartları, sadece milletvekili, birinci derece yakını ve noter aracılığıyla kiralanmış araçlara tahsis edilecek.

TBMM İdare Amiri ve MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, TBMM'deki yeni güvenlik tedbirleri ve İç Güvenlik Yönetmeliği'nde öngörülen değişikliklerle ilgili bir açıklama yaptı.

Bütçe çalışmalarına başlandığını ve Meclis'te yoğunluk yaşandığını ifade eden Atay, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önündeki terör saldırısını anımsatarak, güvenlik tedbirlerinin artırıldığını söyledi.

'Meclis'e araçla giriş sayıları sınırlandırıldı'

Atay, "TBMM önünde görevli polis memurlarımızın güvenliği için birtakım tedbirler alındı. Güvenlik Daire Başkanlığımız tedbirler aldı. Polislerin can güvenliği açısından 'zırh' denilen sistem konuldu. Araçla girişlerde düzenleme yapıldı. Meclis'e araçla giriş sayıları sınırlandırıldı. Meclis'e, koruma kalkanından geçerek, yaya olarak halkla ilişkiler binasından girilmesini istiyoruz. Araçla girişlerde bir güvenlik zafiyeti olacağı gerekçesiyle ve Meclis içerisinde misafirlerin kullanacağı otopark olmaması sebebiyle sınırlamaya gittik." diye konuştu.

'İstediği kişiye istenilen şekilde verilmesi söz konusu olmayacak'

TBMM İç Güvenlik Yönetmeliği'nin de güncelleneceğini belirten Atay, yönetmeliğin güncellenmesiyle ilgili Güvenlik Yönetmeliği Kurulunun oluşturulduğunu, bu konuda çalışma yapıldığını kaydetti.

Milletvekillerine verilen araç kartlarıyla ilgili de çalışma söz konusu olduğunu dile getiren Atay, "Milletvekillerine verilen araç kartlarının, sadece kendisi, birinci derece yakını ve noter kanalıyla kiraladığı araçlara tahsisi söz konusu olacak. İstediği kişiye istenilen şekilde verilmesi söz konusu olmayacak. Çalışmayı yaptıktan sonra TBMM Başkanımıza bu konuyu arz edeceğiz." dedi.

Atay, yönetmelik gereği üç ayda bir TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulunun toplandığı bilgisini paylaşarak, bu toplantının 30 Ekim'de yapılacağını, kartların düzenlemesi ve yönetmeliğin güncellenmesi konularının ele alınacağını anlattı.

TBMM İdare Amiri Atay, Meclis'in sağlıklı ve güvenli çalışması için kurul olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

'Amacımız vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak'

Yönetmeliğin güncellenmesiyle güvenlik konusunda gerekli değişikliklerin yapılacağına işaret eden Atay, amaçlarının Türkiye'nin kalbinin attığı Meclis'te vatandaşların güvenliğini sağlamak olduğunu vurguladı.

Bütçe sürecinde çok sayıda bürokratın Meclis'te bulunduğunu belirten Atay, İç Güvenlik Yönetmeliği'ne uygun şekilde Güvenlik Koordinasyon Kurulu olarak, TBMM'ye gelen misafirlerin, personelin, vatandaşların güvenliği için gerekli tüm tedbirlerin alındığını kaydetti.

Atay, kasım ayında yeni yönetmeliğin yayımlanmasının planlandığını dile getirdi.

Yorumlar (1)

ŞABAN akçay
bunlar maaş almıyor mu... Ne Kartı.. Beleş .. Tüyü bitmemiş Yetim Hakkı ye ye ye ye ... Mutlak surette Hesabı SORULACAK.. O KARTLA, ALLAH İÇİN BİRŞEY YAPMIŞSA % 100 HELA EDİYORUM... YOKSA MAHŞERDE ALCAĞIM... YANİ
1 ay 2 hafta önce Yanıtla