Dolar (USD)
18.8364
Euro (EUR)
20.2666
Gram Altın
1138.476
BIST 100
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Mısır'da uzlaşı planına ret

Mısır'da uzlaşı planına ret

HAP, Mursi'nin yetkilerini devretme karşılığında, Sisi ve İbrahim'in görevi bırakmasını da içeren uzlaşı planını geri çevirdi.

17 Ağustos 2013 17:04:00

HAP, Mursi'nin yetkilerini devretme karşılığında, Sisi ve İbrahim'in görevi bırakmasını da içeren uzlaşı planını geri çevirdi.

Mısır'daki Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yetkilerini devretme karşılığında, darbe lideri Abdulfettah es-Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in görevi bırakmasını da içeren uzlaşı planını reddettiği bildirildi.
AA muhabirine açıklama yapan HAP Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Haşmet, askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin eski siyasi danışmanı siyaset bilimci Seyfeddin Abdulfettah ve Kahire Amerikan Üniversitesi'nden siyaset bilimci İmaduddin Şahin tarafından "ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkışı için" sunulan 12 maddelik öneriyi kabul etmediklerini söyledi.
"Darbenin liderleri tek bir ekiptir. Hepsi de meşruiyetin yeniden tesisi girişimini engellemek için kan dökmekten çekinmeyen tiplerdir. Bunlar yargılanmaktan kaçmak için daha çok kan akıtıyorlar" diyen Haşmet, darbe lideri Abdulfettah es-Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in görevi bırakmasını da içeren uzlaşı planını reddettiklerini ifade etti.
Haşmet, buna karşılık Muhammed Mursi'nin yetkilerini üzerinde uzlaşılacak bir başbakana devretmesinin istendiğini kaydetti.
Sol suryapı
Kızılay bağış