Dolar (USD)
28.9112
Euro (EUR)
31.2635
Gram Altın
1877.74
BIST 100
8057.42
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

MSB duyurdu dış kaynaktan subay alımı yapılacak

MSB ​2023 yılı dış kaynaktan tabip, diş tabibi sınıfı sözleşmeli/muvazzaf ve özel nitelikli beden eğitimi öğretmen sınıfı muvazzaf subay alımı yapacak. Başvuru tarihleri belli oldu.
MSB duyurdu dış kaynaktan subay alımı yapılacak
21 Eylül 2023 12:58:06
MSB ​2023 yılı dış kaynaktan tabip, diş tabibi sınıfı sözleşmeli/muvazzaf ve özel nitelikli beden eğitimi öğretmen sınıfı muvazzaf subay alımı yapacak. Başvuru tarihleri belli oldu.

Millî Savunma Bakanlığı, haftalık basın bilgilendirme toplantısında güncel konuları ele aldı. Müşavir Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından sunulan bilgilere göre:

"2023 yılı dış kaynaktan tabip, diş tabibi sınıfı sözleşmeli/muvazzaf ve özel nitelikli beden eğitimi öğretmen sınıfı muvazzaf subay temini kapsamında başvurular 25 Eylül’de başlayacak olup 8 Ekim’de sona erecektir.

Sonuç olarak gücünü bağrından çıktığı asil Türk milletinin sevgisi ve güveninden alan kahraman ordumuz; terörle mücadeleden sınır güvenliğine, uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar çok geniş bir alanda kendisine verilen tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye devam edecektir." ifadeleri kullanıldı.

muvazzaf-subay_d7af64496408e9f2fae970227b72651b.jpg

Muvazzaf subay nedir, nasıl olunur?

Muvazzaf subay, bir ordu veya savunma kuvvetlerine bağlı olarak görev yapan, askeri bir rütbe veya subaylık pozisyonuna atanmış olan subaylardır. Muvazzaf subaylar, askeri disiplin ve hijyen kurallarına uyarlar ve genellikle bir ülkenin savunma, güvenlik veya ordu hizmetlerinde liderlik yaparlar. Muvazzaf subaylar, genellikle silahlı kuvvetlerin çeşitli kollarında (örneğin, kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri veya hava kuvvetleri) görev alabilirler.

Muvazzaf subay olmak için izlenmesi gereken temel adımlar aşağıda özetlenmiştir:

Eğitim: Muvazzaf subay olabilmek için genellikle bir askeri akademide veya üniversitesinde eğitim almanız gerekecektir. Bu akademiler, gençlerin askeri eğitim alarak muvazzaf subay olmalarına olanak tanır. Başvurduğunuz ülkenin askeri eğitim gereksinimlerini ve başvuru süreçlerini incelemelisiniz.

Fiziksel Koşullar: Muvazzaf subaylar, fiziksel olarak sağlıklı ve uygun bir kondisyona sahip olmalıdır. Bu nedenle bir fiziksel muayene ve testlere tabi tutulmanız gerekebilir.

Psikolojik Değerlendirme: Askeri eğitim kurumları, psikolojik değerlendirmeler ve mülakatlar da dahil olmak üzere adayların psikolojik olarak uygun olduğunu belirlemek için çeşitli testler uygulayabilir.

Askeri Eğitim: Eğitim süreci boyunca askeri disiplini, liderlik becerilerini, taktik ve stratejik bilgileri öğrenirsiniz. Eğitim süresi ve içeriği ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Rütbe veya Pozisyon: Eğitimi başarıyla tamamladığınızda, bir subay olarak atama veya rütbe verilir ve aktif hizmete başlarsınız.

Sürekli Eğitim: Muvazzaf subaylar, görevlerini daha iyi yerine getirebilmek ve kariyerlerini ilerletmek için düzenli olarak eğitime devam etmelidirler.

Her ülkenin muvazzaf subay olma süreci ve gereksinimleri farklıdır. Bu nedenle, muvazzaf subay olmak istediğiniz ülkenin savunma kuvvetleri web sitelerini veya yerel askeri temsilcilikleri ile iletişime geçerek daha fazla bilgi almanız önemlidir. Ayrıca, başvurmadan önce sağlık, fiziksel ve diğer gereksinimleri karşıladığınızdan emin olmalısınız.

Adaylar, https://personeltemin.msb.gov.tr sitesine giriş yaptıktan sonra e-devlet şifresi ile başvuru ekranını açacaklar. Ardından başvuru sihirbazı ile ilerleyerek tüm adımları tamamlayacaklar ve Tercih Yap ekranına yönlendirilecekler. Buradan ilgili alımı seçerek tercihlerini yapacaklar. Tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercihlerimi Göster" butonuna tıklayarak tercihlerini kontrol edecekler. Tercihlerim sayfasında yer alan tercihler, adayın kayıtlı tercihleri olacak ve ayrıca bir kaydetme işlemi yapılmasına gerek olmayacak. Adayların TC Kimlik Numaraları Aday Numarası olarak kullanılacak ve başvurunun tamamlanmasının ardından bütün işlemlerde TC Kimlik Numarası kullanılacaktır.

Adaylar bilgilerini ve tercihlerini müracaat tarihinin bitimine kadar sistem üzerinden güncelleyebilecekler. Son müracaat tarihinden sonra tercih ve başvuru güncellemeleri kabul edilmeyecek ve müracaat tarihinin sona ermesinden sonra, sadece iletişim ve adres değişiklikleri için Personel Temin Daire Başkanlığı'na yazılı dilekçe ile başvurulabilecektir.

Yanlış beyanda bulunanlar veya başvuru şartlarını tam olarak taşımadığı sonradan tespit edilenlerin işlemleri durdurulacak ve iptal edilecektir. Başvuru şartlarına uygun olmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir ve eksiklikler evrak kontrol aşamasında tespit edilecektir.

Adaylar 7 aşamadan geçirilecek

Evrak Kontrol (asıl başvuru)

  • Fiziki Değerlendirme
  • Kişilik Değerlendirme Testi
  • Fiziki Yeterlilik Testi (Spor)
  • Sağlık Kurulu Raporu İşlemleri
  • Mülakat Sınavı
  • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması
  • İkinci Seçim Aşamasına Kimler Çağrılacak?

Adaylar, KPSS puanlarına ve kılavuzda belirtilen diğer esaslara göre sınavlara çağrılacaklar. Ön inceleme sonucunda başvurusu kabul edilen adaylar arasından ikinci seçim aşaması faaliyetlerine çağrılacaklar. Bu çağrılar, adayların tercihleri, ilgili KPSS ve/veya Yabancı Dil Sınavı puanları, kontenjanlar ve ihtiyaç duyulan aday sayısı göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Sınıf/branş kontenjanları dikkate alınarak en fazla 10 katı aday sınavlara çağrılacaktır. Şehit ve gazi yakınları için KPSS puanlarına yüzde 10 ilave edilecek ve çağrılar bu puanlar üzerinden yapılacaktır. Başvurusu kabul edilen adayların seçim aşamaları tarihleri https://personeltemin.msb.gov.tr adresinde yayımlanacaktır. Ulaşım ve konaklama ihtiyaçları adayların sorumluluğunda olacaktır.