Dolar (USD)
32.40
Euro (EUR)
34.56
Gram Altın
2454.80
BIST 100
9755.03
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Murat Kurum'dan İstanbullulara metro müjdesi

Çilesiz İstanbul Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Murta Kurum, İstanbul'da trafik ve ulaşım sorununu çözecek olan yeni projelerinden bahsetti. Kurum," Metrobüs hattını Siliviri'ye kadar uzatacağız" dedi
Murat Kurum'dan İstanbullulara metro müjdesi
27 Şubat 2024 12:36:38
Çilesiz İstanbul Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Murta Kurum, İstanbul'da trafik ve ulaşım sorununu çözecek olan yeni projelerinden bahsetti. Kurum," Metrobüs hattını Siliviri'ye kadar uzatacağız" dedi

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Çilesiz İstanbul Tanıtım Toplantısı'nda şu ifadelere yer verdi;

Bir dakikanın bile önemli olduğu çağda yaşıyoruz. Herkes bu çilelerden bıkmıştır. İnsanımız duraklarda beklemekten canından bezmiştir. Ben bu görüntüleri izlerken üzülüyorum. Duraklarda, yürüyen merdivenlerin çalışmadığı, sellerin bastığı, otobüsün arızalandığı üzüldüğümüz bir durumla karşı karşıyayız.

İstanbul'u yönetenlere baktığımızda insanımızın sıkıntılarından rahatsız olmadıklarını görüyoruz. Ortaya çözüm koymadılar. Vatandaşın taleplerini gittiğimiz her yerde dinliyoruz.

Hedeflerimizi İstanbul için ortaya koyduk. İstanbul 5 yıldır Türkiye Yüzyılı hedefinden sapmıştır. İBB belediyecilikte sınıfta kalmıştır. Her iş günü kurtarma eyleminden ileri gidemedi. Çare insanı merkeze alan gerçek belediyeciliktir.

Bugün gittiğimiz her yerde milletimizin umudunu görüyoruz. Yediden yetmişe insanlarımız bize güveniyor. Biliyorlar ki biz ne yaparsak tam yaparız.

Ulaşım projelerimizi İstanbullu kardeşlerimize sunuyoruz.

Ne zaman nereye varabileceğimizi bildiğimiz, sevdiklerimize en kısa sürede ulaşabileceğimiz İstanbul hayalinin peşinde koşuyoruz. Bunu İstanbul'a kazandıracağız, gece gündüz çalışacağız. Bizi aradığınızda şantiye sahasında olacağız. Orada çalışırken bulacaksınız bizi. Beklediğimiz özlediğimiz İstanbul için çalışırken bulacaksınız bizi.

'Mevcut İBB yönetimi ulaşımda da başarısız oldu'

Mevcut İBB yönetimi her alanda olduğu gibi ulaşımda da başarısız oldu. 35 ulaşım vaadinden 4'ünü yapabildiler. Bu trafik İstanbul'u çileden çıkaran hale geldi. Paradan, zamandan, her şeyden kaybediyoruz. 1 yılda 288 saat kaybediyoruz. İstanbullunun ömründen 3 yıl çalınıyor. Biz İstanbul'u yavaşlatan, halkımızı bezdiren bu trafik çilesini İstanbullu kardeşlerimiz ile bitireceğiz. 1 Nisan'dan itibaren İstanbul'un yolunu açmaya geliyoruz. Bin kişiye 209 araç düşüyor. Her geçen gün Avrupa ortalaması olan 582 sayısına yaklaşıyoruz.

Yolculuk sayılarımız iki yaka arasında 2029 yılında 3,71 milyona ulaşacak. Doğru planlama yapmazsak bugünkü manzaradan daha kötü boyutta yaşayacağız. 49 dakikada evimize ulaşabilirken bu 49 dakikayı 2019 yılında 45 dakikaya düşürdük. Mevcut ibb yönetimi 5 yılda bu süreyi 64 dakikaya çıkardı.

Bunlar milletimize 5 yılda 230 km metro yapacağız dediler, her işte olduğu gibi burada da sözlerini tutmadılar. Sorulunca da 'böyle söz vermedik' dediler. 10 metro hattının üçünün yapımını bile durdurdular. Bırakın verilen sözleri tutmayı 'açtık' dedikleri 47,3 km hattın sadece 8 kilometresini tamamladılar.

kurum_ae7040625e3963a90d7f26b578d6f2b9.jpg

'Trafik çilesini hep birlikte bitireceğiz'

Bu beceriksizlikle yetinmeyip bizim devam eden hatlarımızı iptal ettiler. Hafriyat doldurdular. Dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz böyle bir şey. Daha da acısı 5 yılda bu şehrin geleceği için yeni metro ihalesi yapmadılar. İstanbul'un kayıp yıllarından böyle örnekleri artırabiliriz. Bunları söylemenin manası yok. İstanbullular bu sorunla iç içe yaşıyor. Bunların yarım bıraktığını da hafriyat döktüğünü de, iptal ettiğini de 1 Nisan sabahı çalışarak, trafik çilesini hep birlikte bitireceğiz.

Biz 2029 yılında karayolu payını yüzde 60'a, raylı sistem payını yüzde 37'ye çıkaracağız. Bu dünyanın diğer metropollerinde böyle. Hedefimiz için sürekli çalışacağız. Yer üstünde kentsel dönüşüm şantiyelerinde çalışırken yerin altında metro projelerimiz için çalışacağız. Ne olursa olsun İstanbul'un hız ve konforunu artıracağız, İstanbul'u birlikte yükselteceğiz.

Uğraştıran İstanbul değil ulaştıran İstanbul planımızı anlatacağız. Bu planla ulaşım projelerimizi hayata geçireceğiz. Konforlu, güvenilir, ekonomik ulaşım için bu projeleri gerçekleştireceğiz. Dijital olarak güncelleyeceğiz. Yeni yollar, otoparklar ile ağımızı genişleteceğiz. Ulaşım akademisi kurarak sürücü, yolcu ve yayaların eğitim alacağı akademi olacak. Bu ana plan kapsamında, nüfus, ekonomik büyüme gibi makro istatistikleri göstereceğiz.

Gelecek için yatırımlarımızı oluşacak yük ve tahminleri hesap edeceğiz. oluşacak talepler doğrultusunda da altyapıyı buna göre kurgulayacağız. Tüm proje detaylarımızı buna göre tasarladık. Şu anda metro hatları 340 km, 2029'da 650 km'ye çıkaracağız bunu. 2034'te ise 1004 km'ye çıkaracağız.

kurum-silivri_d785f111a7e064c71dd6e8091bad2f09.jpg

İlk 5 yılda hayata geçirilecek projeler;

- 14,2 km’lik Yenikapı-İncirli-Sefaköy metro hattı

- 18 km’lik Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü-TÜYAP metro hattı

- 28 km’lik İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metro hattı

- 17,4 km’lik Vezneciler-Sultangazi metro hattı

- 6,9 km’lik Şehir Hastanesi-Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan metro hattı

- 5,4 km’lik Sultanbeyli-Kurtköy metro hattı tamamlanacak

- 6 km’lik Sabiha Gökçen-Kurtköy metro hattı

- 21,3 km’lik Üsküdar-Kadıköy-Maltepe-Kartal tramvay hattı

- 3,1 km’lik Eyüpsultan-Bayrampaşa tramvay hattı

- 62,4 km’lik Samandıra-İstanbul Havalimanı raylı sistem hattı

- 2 km’lik Eyüpsultan-Pierre Loti-Miniatürk teleferik hattı

İstanbul'un yüz yılını ilgilendiren çalışmamız var. Metro AŞ. Aselsan işbirliği ile birçok alanda hizmet verecek tesisimizi kuracağız. İstanbul'u bu tesis ile ulaşım teknolojilerinde dünyanın lider şehirlerinden biri haline getireceğiz.

Metrobüs hattı Silivri'ye kadar uzatılacak

Metrobüs hattımızı Silivri'ye kadar uzatıyoruz. Büyükçekmece'ye gittim, CHP tarafından yönetiliyor burası. İnsanımız kırgın, niye göz ardı ediliyoruz diyorlar. Her ortamda bize ifade ediyorlar.

Her yıl filolarımıza 100 elektrikli metrobüs ve 250 otobüs hedefi koyduk.

Mevcut ibb yönetimi deniz ulaşımında da sınıfta kaldı. 500 bin yolcu sayısını 1 milyona ulaştıracağız. Çubuklu-Yenikapı arabalı vapuru hattını hayata geçireceğiz. Çengelköy-Yenikapı arabalı vapuru projeleriyle karayoluna alternatif ulaşım imkanları eklenecek.

Göreve gelir gelmez deniz ulaşımında aktarma ücretsiz olacak.

Taksi sorunu çözülecek

Bilimsel verilerle gerçek taksi sayısı ihtiyacı belirlenecek.

Dijital taksi uygulamaları tek merkezde toplanacak.

Taksicilere yönelik eğitim, denetim, ödül ve ceza uygulamaları işler hâle getirilecek.