Kardeseli

Müslüman katilleri yolsuzluk çukurunda

Müslüman katilleri yolsuzluk çukurunda
16 Eylül 2020 08:16:29

Uluslararası işletmelerle bağlantıları olan gizli bir Myanmar (Burma) holdingi, geçen Perşembe günü yöneltilen bir iddiada ülkenin ordusunu doğrudan finanse etmekle suçlandı. Myanmar'ın ordusu, Lahey'deki Uluslararası Suçlar Mahkemesi'nde (ICC) Müslüman Rohingya ve diğer azınlık etnik gruplarına zulmetmekle suçlanıyor.

Mirat Haber Ajansı'nın haberine göre, uluslararası Af Örgütü, Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL) ile ilgili araştırmalarının, Myanmar ordusunun Yangon merkezli şirketten yıllar içinde 18 milyar dolara varan temettü aldığını gösterdiğini söyledi. Yönetim kurulunun tamamı generallerden oluşuyor.

MEHL hissedar kayıtları, şirketin tamamen aktif ve emekli askeri personel tarafından hisse sahibi olunduğu ve yönetildiği göstermektedir. Af Örgütü, Arakan Eyaletine atanan muharebe birimleri de dahil olmak üzere askeri birimlerin şirketin yaklaşık üçte birinin sahibi olduğunu söyledi. Af Örgütü, şirketten doğrudan yararlananlar arasında Myanmar’ın en üst düzey askeri komutanı Orgeneral Min Aung Hlaing olduğunu söyledi. General, Rohingya’ya karşı askeri harekâtı yönetmekle suçlanmakta ve Birleşmiş Milletler, soykırım ve savaş suçlarıyla ilgili olarak kendisine soruşturma ve kovuşturma yapılması çağrısında bulundu. Salı günü, Myanmar’dan iki asker, amirleri tarafından, Rohingya köylülerini 2017’deki şiddetli saldırıda öldürme ve tecavüz etme emri verildiğini itiraf etti. Bu katliamlar, 700.000’den fazla Rohingya’yı komşu Bangladeş’e kaçmaya zorlamıştı. Orgeneral Min Aung Hlaing ve Myanmar hükümeti son rapor hakkında henüz yorum yapmadı. Ancak Myanmar ordusu, Arakan’da Rohingyalara karşı şiddet uyguladığı yönündeki haberleri daha önce yalanlamıştı.