Dolar (USD)
32.22
Euro (EUR)
34.85
Gram Altın
2418.14
BIST 100
10676.65
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

NATO'dan Türkiye'nin ilk kadın amirali Fırat'a NATO'dan tebrik mesajı

Türkiye'nin ilk kadın amirali olan Gökçen Fırat için NATO, tebrik mesajı yayımladı. Yayımlanan açıklamada, Fırat'ın pozisyonunun, ittifakın deniz operasyonları ve tatbikatlarının başarısı açısından hayati bir öneme sahip olduğu belirtildi.
NATO'dan Türkiye'nin ilk kadın amirali Fırat'a NATO'dan tebrik mesajı
18 Ağustos 2023 09:46:32
Türkiye'nin ilk kadın amirali olan Gökçen Fırat için NATO, tebrik mesajı yayımladı. Yayımlanan açıklamada, Fırat'ın pozisyonunun, ittifakın deniz operasyonları ve tatbikatlarının başarısı açısından hayati bir öneme sahip olduğu belirtildi.

NATO Medya Merkezi, İngiltere'deki NATO Müttefik Deniz Komutanlığı'nda (MARCOM) Operasyonlardan Sorumlu Komutan Yardımcısı görevini yürüten Fırat'ın amiralliğe terfisiyle ilgili bir açıklama yayımladı.

Açıklamada TSK'da amiralliğe terfi eden ilk kadın olan Tuğamiral Fırat'ın NATO'daki görevine ilişkin detaylar paylaşıldı.

Kritik bir öneme sahip

Fırat'ın kritik bir görevde bulunduğu belirtilen açıklamada, "Konumu, dört NATO daimi deniz kuvvetlerinin çok uluslu büyük görevlere katılımı da dahil olmak üzere ittifak çapındaki deniz operasyonlarının ve tatbikatlarının başarısı için kritik öneme sahiptir." değerlendirmesi yapıldı.

Tuğamiral Fırat'ın MARCOM görevi öncesi Norveç'teki NATO Müşterek Harp Merkezi'nde de görev yaptığı belirtilen açıklamada Fırat'ın değerlendirmelerine de yer verildi.

Fırat, amirallik görevinin bir denizci için en yüksek rütbe olduğunu belirterek bu noktaya ulaşmaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi.

Her görevin deneyimini artırmak ve vizyonunu geliştirmek için bir fırsat olduğunu kaydeden Fırat, "Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığında bir geminin ilk kadın komutanı olarak atanmam beni cesaretlendirdi ve hedeflerime ulaşma konusunda vizyonumu keskinleştirdi." ifadelerini kullandı.

Fırat ayrıca, "Milletimize ve ordumuza şeref, özveri ve sadakatle en üst düzeyde hizmet edecek kadın amiral ve generallerimizin sayısının artacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

savas_169becc5150c53db411871f232d32bfb.jpg

TSK'da ilk kadın amiral

YAŞ kararları kapsamında bu sene ilk defa Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir kadın albay bir üst rütbeye terfi ettirilmiş, Deniz Kuvvetlerinde Kurmay Albay Fırat tuğamiralliğe yükseltilerek, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir ilke imza atılmıştı.

Deniz Harp Okulundan 1998'de mezun olan Fırat, 1998-2017 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli birliklerinde görev yapmış, TCG Yavuz fırkateyninde Sualtı Silahları Subaylığı ve Denizaltı Savunma Harbi Subaylığı görevlerini yürütmüştü.

Fırat, 2003-2005 yıllarında Deniz Harp Okulu öğrencilerinin donanma görevlerine hazırlandığı eğitim gemilerinden TCG Eğitim Bot-2'de Türkiye'nin ilk kadın gemi komutanı olarak görev almıştı.

Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı karargahlarında da çeşitli görevleri üstlenen Fırat, Norveç'teki Müşterek Harp Merkezi'nin ardından geçen sene İngiltere'deki görevine başlamıştı.

Gökçen Fırat kimdir?

Türkiye’'de cumhuriyet tarihinin ilk kadın amirali ve Türkiye’nin ilk kadın gemi komutanıdır.

Yaşamı ve askerî kariyeri

22 Haziran 1977 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1998'deDeniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. TCG Yavuz fırkateyninde su altı silahları subaylığı ve denizaltı savunma harbi subaylığı yaptı.Deniz Harp Okulu öğrencilerinin donanma görevlerine hazırlandığı eğitim gemilerinden TCG Eğitim Bot-2'nin komutanlığını yaparak Türkiye'nin ilk kadın gemi komutanı oldu.

Harp Filosu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nda karargâh görevlerinde bulundu. 2018 yılında Deniz Harp Enstitüsünde kurmay subaylık eğitimini tamamladı. 2019'da Müşterek Harp Enstitüsünden mezun oldu ve deniz kurmay albay rütbesine terfi etti. Norveç’teki SACT Müşterek Harp Merkezi'nde ve İngiltere’deki Müttefik Deniz Komutanlığında (MARCOM) Harekât Direktörlüğü Harekât Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2023 yılında tuğamiral rütbesine terfi etti. Fırat, 10 Ağustos 2023 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Savunma Planlama ve Proje Yönetimi Başkanı görevine atandı.

TDV kurban
Advertisement