Dolar (USD)
18.6401
Euro (EUR)
19.6538
Gram Altın
1071.783
BIST 100
4855.92
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Nijerya'da camiye büyük saldırı!

Nijerya'da camiye büyük saldırı!

Nijerya'nın Yobe eyaletinde Boko Haram militanı olduğu sanılan kişilerce bir camiye yapılan saldırıda 20 kişi öldü.

06 Nisan 2014 11:39:00

Nijerya'nın Yobe eyaletinde Boko Haram militanı olduğu sanılan kişilerce bir camiye yapılan saldırıda 20 kişi öldü.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Yobe eyaletinde bir camiye Boko Haram militanı olduğu sanılan kişilerce düzenlene saldırıda 20 kişi öldü.

Nijeryalı yetkililer, saldırının hedefinin eyaletin başkenti Yobe'ye 105 kilometre mesafedeki Buni Gari adlı yerleşim yerindeki cami olduğunu bildirdi.

AA'ya konuşan Yobe Valisi İbrahim Gaidam'ın sözcüsü Abdullahi Bogo, silahlı kişilerin dün sabah namazından önce camiye gelen Müslümanlara ateş açtığını belirtti. Saldırının faillerinin bulunması için bölgede derhal arama çalışmaları başlatıldığını kaydeden Bogo, "Bu anlamsız öldürme olaylarının gerisindeki kişlere bir kez daha vazgeçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Yeterince masum kanı akıtıldı" dedi.

Bölge sakinleri, saldırıyı düzenleyen militanların ayrıca camiyi tahrip ettiğini ve çok sayıdaki binayı ateşe verdiğini belirtti.

Bölgede bulunan AA muhabirine konuşan çiftçi Haruna Mustafa, "Teröristlerin bu saldırıyı, onların kötülük dolu ideolojisine karşı çıktığımız ve gençlerimizin örgüte militan sağlamalarının önüne set çekmeleri nedeniyle düzenlediğini öğrendik. Bu teröristler, cemaatlerimizin, Boko Haram'ın İslam'a ve Müslümanlara karşı oluşturulmuş gizli bir tertip olduğu konusunda gençlerimizi ikna etmemiz nedeniyle bize öfke duyuyorlar" dedi.

Boko Haram militanlarının tutunabildiği 3 eyalet olan, ülkenin kuzeydoğusundaki Yobe, Borno ve Adamava'da Mayıs 2013'ten beri olağanüstü hal uygulaması yürürlükte bulunuyor. Yobe, eylemlerini genellikle Borno'da yapan Boko Haram militanların sürekli saldırılar düzenlediği bir eyalet olmasa da zaman zaman kanlı saldırıların hedefi oluyor. Boko Haram militanlarının, merkezi hükümete ait bir koleje bu yıl içinde düzenlediği saldırıda 40'ı aşkın öğrenci uykudayken katledilmişti.

Örgütün sadece son 3 ay içinde düzenlediği saldırılarda binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Advertisement Advertisement