Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Poşete zam geldi mi? Bakanlık açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, plastik poşetlerden alınan ücretlere zam yapılmayacağını, yeni yılda da sabit 25 kuruş olarak kalacağını açıkladı. Poşete zam yapıldı diye haber yapan bazı medya kuruluşları, bakanlığın açıklamasından sonra tek tek haber silmeye başladı.
Poşete zam geldi mi? Bakanlık açıkladı
02 Ocak 2020 15:03:00
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, plastik poşetlerden alınan ücretlere zam yapılmayacağını, yeni yılda da sabit 25 kuruş olarak kalacağını açıkladı. Poşete zam yapıldı diye haber yapan bazı medya kuruluşları, bakanlığın açıklamasından sonra tek tek haber silmeye başladı.

Yeni yılda plastik poşet ücretlerine zam yapılmadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan bilgiye göre, plastik poşetler, yeni yılda da 25 kuruştan satılacak.

Kullanım oranı yüzde 77 azaldı

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin 1 Ocak 2019'da başlayan uygulama ile plastik poşet kullanımı 2019'un 11 ayında yaklaşık yüzde 77 oranında azaldı.

Aylık yaklaşık 35 adet olan kişi başı kullanım adedi ise 10'a kadar düştü.

8 milyon kilogram sera gazı salınımının önüne geçildi

Ayrıca 2019 yılı Aralık ayı itibarıyla yaklaşık 200 bin ton plastiğin kullanımının da önüne geçildi. 1 ton plastiğin üretimi ve geri dönüşüme tabi tutulmaksızın doğrudan doğaya bırakılması ile 41 kilogram sera gazı salınımı gerçekleştireceği göz önünde bulundurulduğunda ise yaklaşık 200 bin ton plastiğin kullanımının önlenmesi ile yaklaşık 8 milyon kilogram sera gazı salınımının önüne geçildi.

Usul ve Esaslarda değişiklik yapıldı

Sürecin aksatılmadan ve uygulamada farklılıklar oluşmasına mahal vermeden yaygınlaştırılarak sürdürülmesini temin etmeyi öncelikleri arasında tutan Bakanlıkça kasım ayında ilgili kamu kurum kuruluşları, sektörde faaliyet gösteren dernek ve federasyon temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Plastik Poşet Komisyonu Toplantısında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin değerlendirmeler yapılmış, 2020 yılında geçerli olacak plastik poşet ücretinin 25 kuruş olarak belirlenmesi kararı alınmıştı.

Bu kapsamda, 2020 yılında da satış noktalarında tüketicilere verilen plastik poşetler için adet başına alınacak ücretin sabit 25 kuruş olarak uygulanması için 31 Aralık 2019 tarihli Bakan oluru ile Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasların 10'uncu maddesinin birinci fıkrası olan "2020 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruştur. 1 Ocak 2020 tarihinden başlayarak 2020 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz." şeklinde değiştirilerek yürürlüğe konuldu.

Zam var diyenler tek tek haber siliyor

Konuyla ilgili bilgi edinmeden 'Poşet 30 kuruş oldu' diye asparagas haber yapan bazı medya kuruluşları Bakanlığın, 'poşete zam yok' açıklamasından sonra neye uğradıklarını şaşırdılar. Zam haberine balıklama atlayanlar tek tek yayınladıkları haberi silmeye başladı.

VF kat sağ