Dolar (USD)
17.9688
Euro (EUR)
18.3
Gram Altın
1026.1
BIST 100
2790.55
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Putin 'özel ordu' kuruyor

Putin 'özel ordu' kuruyor

Putin kendisine bağlı, milli muhafız birliği kurulması emri verdi.

07 Nisan 2016 10:20:00

Putin kendisine bağlı, milli muhafız birliği kurulması emri verdi.

Rusya İçişleri Bakanlığı'na bağlı birlikler, özel polis kuvvetleriyle birleştirilerek milli muhafız birliğini oluşturacak. Birlik, terörle mücadele ve protesto gösterilerinde görev yapacak.

Panama Belgeleri'nde 2 milyar dolar serveti olduğu iddia edilen Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin kendisine bağlı milli muhafız birliği kurulması için düğmeye bastı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, İçişleri Bakanı Vladimir Kolokolzev'le dün buluşmasının ardından açıklama yapıldı.

Açıklamada, Putin'in, terörle ve organize suçlarla mücadele için mili muhafız birliği kurulması emrini İçişleri Bakanı Kolokolzev'e verdiği belirtildi.

Doğrudan Putin'e bağlı milli muhafız birliği, İçişleri Bakanlığı'na bağlı askeri birlikler ile özel polis kuvvvetlerinin birleştirilmesinden oluşturulacak.

Rusya Devlet Başkanı Putin'e bağlı milli muhafız birliğinin komutanı ise, Viktor Solotov olacak. Solotov şu anda İçişleri Bakanlığı'na bağlı askerlerin komutanlığını yürütüyor.

Kremlin'e muhalif kaynaklar ise, Putin'in sonbaharda yapılacak parlamento seçimleri öncesi gücünü pekiştirmek için milli muhafız birliği kurduğunu belirtiyor. Birliğin, Putin'e karşı olası eylemleri bastırmada kullanılacağı da iddia edildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov ise, yeni askeri teşkilatlanmayla ilgili iddiaları yalanladı. Peskov, Milli muhafız birliğinin izinsiz gösterilerde görevlendirileceğini ise doğruladı.