Dolar (USD)
33.07
Euro (EUR)
36.20
Gram Altın
2614.26
BIST 100
11134.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Putin'in ziyareti taşları yerinden oynattı: 3 ülke alarma geçti!

Rusya Devlet Başkanı Putin'in tarihi Kuzey Kore ziyareti, Güney Kore, ABD ve Japonya'yı harekete geçirdi. Üç ülke, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki askeri işbirliğine ilişkin ortak açıklama yaptı.
Putin'in ziyareti taşları yerinden oynattı: 3 ülke alarma geçti!
24 Haziran 2024 13:21:39
Rusya Devlet Başkanı Putin'in tarihi Kuzey Kore ziyareti, Güney Kore, ABD ve Japonya'yı harekete geçirdi. Üç ülke, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki askeri işbirliğine ilişkin ortak açıklama yaptı.

ABD'nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Jung Pak, Güney Kore Strateji ve İstihbarattan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Cho Koo-rae ve Japonya'nın Asya ve Okyanusya İlişkilerinden Sorumlu Genel Direktörü Namazu Hiroyuki, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore ziyareti sırasında tarafların aldığı kararlara ilişkin ortak bir açıklama yayımladı.

3 ülke ortak açıklama yaptı

Ortak açıklamada, "ABD, Güney Kore ve Japonya, Rusya ile Kuzey Kore arasında derinleşen askeri işbirliğini en güçlü şekilde kınamaktadır." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bu işbirliğinin, "Kuzey Kore'den Rusya'ya süregelen silah sevkiyatını da kapsadığına, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin birçok kararını ihlal ettiğine ve hem kuzeydoğu Asya'da hem de Avrupa'da istikrarı tehdit ettiğine" işaret edildi.

Pyongyang ile Moskova arasında "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması" imzalanmasının, Kore Yarımadası'nda barışı korumak isteyen taraflarda ciddi endişelere yol açtığı vurgulandı. ABD, Güney Kore ve Japonya'nın, "Kuzey Kore'den gelen tehditlere" karşı diplomasi ve güvenlik alanındaki işbirliklerini güçlendireceği ifade edildi.

'Sağlam bir güvenlik hazırlığı içinde olmalıyız'

Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore Başkanlık Ofisi Sözcüsü Lee Do-woon, Rusya ile Kuzey Kore arasında imzalanan kapsamlı stratejik ortaklık anlaşmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki anlaşmanın askeri ve ekonomik sonuçlarına karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti. Pyongyang ve Moskova arasındaki "derinleşen askeri işbirliği nedeniyle artan güvenlik endişelerine karşı sıkı teyakkuzda" olunması gerektiğini vurgulayan Yoon, "Kore Yarımadası'nı çevreleyen güvenlik durumu vahim olduğundan, sağlam bir güvenlik hazırlığı içinde olmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

İkili ilişkiler 'yüksek ittifak' seviyesine çıkarıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 Haziran'da Kuzey Kore'ye resmi bir ziyarette bulunmuş ve bu ziyaret sırasında iki ülke arasında "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması" imzalanmıştı.

Putin, anlaşmanın taraflardan birine yapılan bir saldırı durumunda diğerinin askeri yardımda bulunmasını taahhüt ettiğini belirtmiş, ancak "ittifak" kelimesini kullanmaktan kaçınmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise anlaşmayı "pakt" olarak tanımlayarak, ilişkilerin "yüksek ittifak" seviyesine çıkarıldığını vurgulamıştı.


VF kat sağ