Dolar (USD)
32.84
Euro (EUR)
35.59
Gram Altın
2531.15
BIST 100
10991.57
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Rusya: ABD, Sivastopol'daki füze saldırısının suç ortağı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, ilhak edilen Kırım'daki Sivastopol şehrine düzenlenen füzeli saldırının "suç ortağı" olduğunu açıkladı.
Rusya: ABD, Sivastopol'daki füze saldırısının suç ortağı
26 Haziran 2024 00:18:17
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, ilhak edilen Kırım'daki Sivastopol şehrine düzenlenen füzeli saldırının "suç ortağı" olduğunu açıkladı.

Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'ın Sivastopol şehrine düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 4'e yükseldiği bildirildi.

Sivastopol bölgesinin sözde valisi Mihail Ravojayev, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, "Sivastopol'deki saldırıda 2'si çocuk olmak üzere 4 kişi öldü. 151 kişi yaralandı. Yaralanlardan 82'si hastaneye kaldırıldı." ifadelerini kullandı.

Rusya Soruşturma Komitesi olayla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Rusya: ABD, Sivastopol'daki füze saldırısının suç ortağı

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, dün Ukrayna ordusunun Sivastopol kentine yönelik saldırı düzenlediği anımsatıldı.

Saldırı sonucu 2'si çocuk olmak üzere 4 kişinin hayatını kaybettiği, 150'den fazla kişinin yaralandığı aktarılan açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, saldırının ABD yapımı misket içerikli "ATACMS" taktik füzelerle düzenlendiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Kiev yönetimi, ABD ve müttefiklerinin desteğiyle Sivastopol Rus halkına yönelik korkunç terör suçu işledi. Bu konudaki tüm görevler, ABD'li uzmanlar tarafından kendi uydu keşif verilerine göre belirlendi. Amerikan keşif uçağı Global Hawk, Kırım yakınlarında uçuş yaptı. ABD'nin bu korkunç saldırının suç ortağı olduğundan hiç şüphe yok. Buna mutlaka cevap verilecek. Rusya Federasyonu topraklarında bu ve diğer terör saldırılarından sorumlu olan herkes cezalandırılacak."

ABD’nin Moskova Büyükelçisi, Kırım’a “ATACMS” füze saldırısı nedeniyle Bakanlığa çağrıldı

Öte yandan saldırının ardından ABD’nin Moskova Büyükelçisi Lynne Tracy, Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tracy’nin, Ukrayna’nın “ABD sponsorluğundaki yeni kanlı suçu” nedeniyle Bakanlığa çağırıldığı belirtildi.

Saldırıda, Kırım’ın Sivastopol şehrindeki çocuklar dahil sivillerin hedef alındığı ifade edilen açıklamada, ABD’nin Rusya’ya karşı hibrit bir savaş yürüttüğü ve çatışmanın tarafı olduğu vurgulandı.

ABD’nin Ukrayna’ya ATACMS füzeleri dahil en modern silahları sağladığına dikkati çekilen açıklamada, “ABD, hedefleme ve uçuş görevleri Amerikalı askeri uzmanlar tarafından yapılan bu vahşet konusunda Kiev rejimiyle eşit sorumluluk taşımaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Büyükelçi'ye, Washington'ın, Ukrayna'daki Nazi yanlısı yetkililerine Rusya topraklarının derinliklerine saldırı izni vererek, son Ukraynalıya kadar savaşmaya devam etmeye teşvik etmeyi amaçlayan bu tür eylemlerinin cezasız kalmayacağı iletildi.” ifadesine yer verildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıyı “barbarca” olarak nitelendirdi ve “Saldırının arkasında kimin olduğunu, teknik açıdan çok gelişmiş bu füzeleri kimin yönlendirdiğini çok iyi anlıyoruz. Bu füzelerin fırlatılmasını sağlayanlar Ukraynalılar değil.” dedi.

VF kat sağ