Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
7913.76
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Rusya ve Ukrayna'nın görüşeceği yer dikkat çekti!

​Rusya ile Ukrayna görüşmesi için Belarus sınırındaki Brest şehri seçildi. Brest, Sovyetler Birliği için hem direniş hem de yıkılış yeri. Putin'in Sovyet mesajı ve harekatın 23 Şubat Bayramı'nda başlamasının ardından görüşme için Brest'in seçilmesi dikkat çekti.
Rusya ve Ukrayna'nın görüşeceği yer dikkat çekti!
03 Mart 2022 14:59:04
​Rusya ile Ukrayna görüşmesi için Belarus sınırındaki Brest şehri seçildi. Brest, Sovyetler Birliği için hem direniş hem de yıkılış yeri. Putin'in Sovyet mesajı ve harekatın 23 Şubat Bayramı'nda başlamasının ardından görüşme için Brest'in seçilmesi dikkat çekti.

Milatgazetesi/Detay

Rusya heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, gazetecilere, Belarus’un Ukrayna ve Polonya’ya sınır şehri olan Brest’in Belovejsk Ormanı bölgesinde açıklama yaptı.

Ukrayna heyeti ile anlaştıkları üzere müzakerelerin yapıldığı yere ulaştıklarını belirten Medinskiy, bir önceki turda müzakerelerde bulunduklarını ve bir an önce ateşkesin sağlanmasıyla ilgili Rusya’nın önerilerini sunduklarını hatırlattı.

'Karşılıklı anlayışa ulaşılan öneriler var'

Ukrayna ile masada bazı önerilerde karşılıklı olarak anlayışa ulaştıklarını aktaran Medinskiy, “Ancak bazıları, en temel olanları oldukça beklenen şeylerdi. Ukrayna tarafı, Kiev ile düşünmek ve istişare etmek için zaman istedi.” ifadesini kullandı.

Medinskiy, Rus tarafının Ukrayna tarafının ulaşım sorununa anlayışla yaklaştığını, Belarus tarafında tüm güvenliği Belarus özel kuvvetlerinin sağladığını söyledi.

Brest bir dönüm noktası

2. Dünya Savaşı esnasında Rus ve Alman orduları Brest-Litovsk Muharebesi'nde karşı karşıya geldi. Kızılordu, Brest müstahkem mevkileri ve Brest Kalesi'ni alman askerlerine karşı savundu. Kale sonunda Almanlara teslim edildi, fakat savunma beklenenden daha uzun sürdüğü için Moskova, Leningrad ve Stalingrad'ın savunulmasında önemli rol oynadı. Vatanseverlik Savaşı'nı da etkilediği söylenir. Bu sebeple Brest Kalesi Sovyet direnişinin simgesi oldu. Brest Kalesi'ne 1965 yılında Kahraman tahkimat unvanı verildi.

SSCB’nin dağılışı Belovejsk Ormanı’nda kararlaştırılmıştı

Brest’te müzakerelerin devam etmesine de birlikte karar verdiklerini aktaran Medinskiy, bölgenin konum olarak Ukrayna ve Polonya sınırlarına yakın olduğunu anımsattı.

8 Aralık 1991’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılışını resmen ilan eden ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun kuruluşunu sağlayan Belovejsk Anlaşması, Belarus’un Brest şehrindeki Belovejsk Orman Bölgesindeki yazlık bir konutta imzalanmıştı.

23 Şubat ve Putin'in Sovyet mesajı

Rusya lider Vladimir Putin, 21 Şubat'ta yaptığı açıklamada ''Ülkelere SSCB'den ayrılma hakkı vermek, temeline döşenen bir mayındı. SSCB'nin dağılmasının sorumlusu, farklı dönemlerde yaptıkları hatalar nedeniyle Bolşeviklerdir. Sovyetler Birliğinin kuruluş ilkelerine geri dönmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Açıklamadan 2 gün sonra, 23 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna işgali başladı. 23 Şubat tarihi de Brest şehri gibi sembolik bir anlam taşıyor. Sovyetler Birliği döneminde, Nazi Almanyası'nın mağlup edildiği gün olması sebebiyle 23 Şubat Bayramı kutlanıyordu. Sovyetler yıkıldıktan sonra gölgede kalan bu bayram, Vladimir Putin'in 2000 yılında yönetime gelmesiyle yeniden kutlanmaya başlandı. Putin, her 23 Şubat'ta kurmaylarıyla Kızıl Meydan'a çıkıyor ve Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakıyor.