Saffat suresini okumanın faydaları

Saffat suresini okumanın faydaları
15 Ekim 2020 13:08:43

Saffat suresi Mushafta otuz yedinci, iniş sırasına göre elli altıncı suredir. Mekke döneminde nazil olan Saffat suresi 182 ayeti kerimedir. Peki Saffat suresini okumanın faydaları nelerdir? Saffat suresinin sırları nelerdir? İşte Saffat suresini okumanın faydaları...

Saffat suresi Mushafta otuz yedinci, iniş sırasına göre elli altıncı suredir. Mekke döneminde nazil olan Saffat suresi 182 ayeti kerimedir. Peki Saffat suresini okumanın faydaları nelerdir? Saffat suresinin sırları nelerdir? İşte Saffat suresini okumanın faydaları...

SAFFAT SÛRELERİ’NİN FAZİLETİ VE YARARLARI

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Saffat suresini okursa, bütün cin ve şeytanların sayısınca ona sevap verilir.” (Ebu Suud Efendi, Ebû Suud Tefsiri (İrşadü Aklis-Selim), 7/212)

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kimi, kıyamet gününde en bol ölçekle tartması (en büyük sevaba nail olması) sevindirirse, namazını bitirdiğinde (Saffat suresinin son üç ayetini) okusun.”(Ali el-Müttaki, Kenzü’l-Ummal, 3481)

Kim Yâsîn ve Sâffât sûresini Cumâ günü okur, sonra da Allahü teâlâdan dilekte bulunursa, Allahü teâlâ ona dilediğini verir. (Hadîs-i şerîf-İbn-i Neccâr)

Kim kıyâmet günü tam ve kâmil anlamda sevâb almayı arzu ederse, oturmakta olduğu meclisten kalkacağı sırada, Sâffât sûresinin son üç âyet-i kerîmesini okusun. (Hadîs-i şerîf-Tefsîr-i İbn-i Kesîr)

İmam Sadık’tan (a.s) şöyle bir rivayet nakledilmiştir: Her kim her hafta Cuma günü Saffat suresini okursa, her türlü beladan âmânda olur. Dünyada olduğu müddetçe tüm belalar ondan def edilir ve rızkı da mümkün olduğunca bollaşır. Şeytan onun bedenine, evlatlarına ve malına hiçbir şekilde zarar veremez. Eğer bu sureyi okuduğu gece veya gündüz vefat edecek olursa, şehit olarak haşredilir. Allah Teâlâ ona şehitlerle birlikte cennettin en yüce mertebesinde yer verir.

Duanın kabul olması: Yine aynı şekilde Allah Resulü’nden (s.a.a) şöyle bir hadis’i şerif nakledilmiştir: Her kim Yasin ve Saffat surelerini Cuma günü okur ve ardından dua ederse, Allah Teâlâ onun duasını kabul eder.

Rivayet edildi ki:

* Bu sureyi okuyanların rızkı çoğalır, darlık çekmez ve şeytan o kimseden uzaklaşır.

* Bu surenin tamamı bir kağıt üzerine yazılıp, bir makana asılırsa, oradan cinlerin azılıları kaçar.

* Cinlenmiş bir kişinin cinlerden kurtulması için veya cinlerin kendisine zarar vermemesi için Saffat suresinin 1-15. ayetleri okunur.

* Zarar verici heyvanların bulunduğu bir yerde istirahat etmek isteyen bir kişi Saffat suresinin 79. ayetini okuyup da uyursa, oradan kalkıncaya kadar hiç bir şey ona zarar vermez. Bir başka rivayette ise şöyledir: Akşemleyin bu ayeti okuyan kimseyi o gece akrep sokmaz.

* Yılan ve akrep gibi zararlı haşerelerden korunmak için, Saffat suresinin 75-79. ayetleri

* Aralık ayında yazılıp üstünde taşınmalıdır.

* Hayırlı evlat isteyen kişi, Saffat suresinin 100. ayetinde geçen İbrahim (Aleyhisselam)’ın da yaptığıu şu duayı çokça yapmalıdır.

“Ey Rabbim! Bana (neslimi sürdürecek) salihlerden bir çocuk ihsan et!”