Dolar (USD)
33.10
Euro (EUR)
36.30
Gram Altın
2618.80
BIST 100
11134.08
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Sahibi İsviçreli gazetenin namaz hazımsızlığına vatandaş tepkisi

Türkiye düşmanlarının sözcülüğüne soyunarak muhaliflik oynayan ve 2019'da İsviçreli şirkete satılan Sözcü, sahibinin sesi oldu. Sözcü, gâvur bir ülkede yayın yapar gibi İslami değerlere saldırdı.
Sahibi İsviçreli gazetenin namaz hazımsızlığına vatandaş tepkisi
17 Mart 2023 00:34:29
Türkiye düşmanlarının sözcülüğüne soyunarak muhaliflik oynayan ve 2019'da İsviçreli şirkete satılan Sözcü, sahibinin sesi oldu. Sözcü, gâvur bir ülkede yayın yapar gibi İslami değerlere saldırdı.

Haber: İlhan Çulha

‘Gavur'un Sözcü'sü

Müslüman bir ülkede namaz ibadetini ‘tuvalet’ kadar bile değerli görmeyen Sözcü’ye kızan vatandaşlar sosyal medyada, “Gavurun Sözcü’lüğünü yapıyor” tepkisinde bulundu.

Dini ve milli her değere düşmanlığı ve yalan haberleriyle meşhur olan Sözcü’nün, 2019’da İsviçreli bir şirkete satıldığı ortaya çıktı. CHP’li emeklilerin cebindeki üç kuruşu sömüren Sözcü, 28 Şubat darbe sürecindeki gibi mescit düşmanlığına soyundu. Gazete önceki gün, “Millet çadır bulamazken valilik askere 23 tane mescit kurdurdu” diyerek Gaziantep’teki depremzedelerin ibadeti için hizmet veren çadırları diline doladı. Sözcü, “Namaz her yerde kılınır. Burada tuvalet, su yok ama mescit var” diye yazdı. Sözcü’nün Müslümanların namazını ‘tuvalet’ kadar bile değerli görmemesine kızan vatandaşlar, sosyal medyada “Her zamanki gibi Sözcü, gavurun sözcülüğünü” yapıyor şeklinde eleştiride bulundu.

Yeni sahibi İsviçreli Berne Media

Türkiye’de milletin hayrına her icraata çamur atan ve CHP’nin başını çektiği Altılı masa koalisyonundaki kirli pazarlıkları bile attığı manşetlerle manipüle eden Sözcü gazetesinin sahibi ise İsviçreli Berne Media AG adlı şirket. Sözcü’nün sahibi olan şirketin yönetim kurulu başkanı da İsviçreli Boyd Zachery Brannon. Gazetenin, özellikle bu satış tarihinin ardından milletin inancına daha çok saldırdığına dikkat çekildi.

Akbay'ın ismi künyeden çıktı

Hakkında kırmızı bülten çıkartılan ve FETÖ’ye yardım suçlamasından hakkında iddianame hazırlanan Sözcü’nün sahibi Burak Akbay’ın ismi 2019 yılındaki bu satışın ardından gazetenin künyesinden çıkartıldı. Mayıs 2019’da, Burak Akbay ile 3 Sözcü çalışanı hakkında FETÖ adına suç işleme gerekçesiyle gözaltı kararı verilmesinin üzerine, Sözcü’nün İmtiyaz sahibi olarak görülen Estetik Yayıncılık’ın yeni sahibi ise İsviçreli Berne Medıa Ag isimli şirket.

KUTU_4747949595cc2a3f5b36192c3bfa5858.jpeg

Biri değil tamamı satılmış

Sözcü’nün, milletin iradesini hedef alan yayınlarının arka planındaki gerçek ifşa oldu. Sözcü’nün fondaşlığın da ötesinde direkt yabancı ‘sahiplerinin sesi’ olduğu ortaya çıktı. Sözcü, Korkusuz, GırGır, Amk (Spor), Sözcü TV ve sozcu.com.tr gibi yayın grubunun tamamının satıldığı, Sözcü’nün sözde sahibi FETÖ firarisi Burak Akbay’ın ise göstermelik olarak İsviçreli şirketin yönetim kurulu üyesi olduğu anlaşıldı. Sözcü’nün sahibi olan şirketin İsviçre Ticaret Kurumu'ndaki adresinin 2019 yılında Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayımlandığı görüldü. 22 Mart 2019 tarihli ve 9793 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nin 238. sayfasında yer alan bilgilere göre, Sözcü Gazetesi şirketlerinin sahibi Estetik Yayıncılık’ın satıştan sonra merkezinin İsviçre’ye taşındığı görüldü. Sözcü’nün satışıyla ilgili sicil gazetesindeki ilanda, ilan sıra numarası 48753 olan ve 303525-0 numaralı sicil dosyasına göre Estetik Yayıncılık Anonim Şirketinin el değiştirdiği anlaşıldı.

VF kat sağ