Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
7913.76
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Sel felaketinde can kaybı artıyor

Kastamonu'da 71, Sinop'ta 10 ve Bartın'da 1 kişi olmak üzere sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 82'ye yükseldi.
Sel felaketinde can kaybı artıyor
21 Ağustos 2021 21:57:18
Kastamonu'da 71, Sinop'ta 10 ve Bartın'da 1 kişi olmak üzere sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 82'ye yükseldi.

Batı Karadeniz'de yaşanan sel felaketinde can kaybı arttı.

AFAD'ın açıkladığı verilere göre, Kastamonu'da 71, Sinop'ta 10, Bartın'da 1 kişi hayatını kaybetti. Böylece toplam sayı 82'ye ulaştı.

Kayıp ihbarı da Kastamonu'da 10 ve Sinop'ta 6 olmak üzere toplam 16 olarak açıklandı.

10 binden fazla personel sahada

Batı Karadeniz'i vuran selin izlerini silmek için mücadele aralıksız sürdürülüyor.

Çalışmalar 10 binden fazla personel ve binlerce araçla yürütülüyor.

İş makineleri tıkanan dere yataklarını açıyor.Balçıkla kaplanan yollar temizleniyor.

Kayıpları bulmak için ekiplerin titiz çalışması da devam ediyor.

3 ilde hasar tespiti tamamlandı

Kastamonu, Sinop ve Bartın'da acil yıkılacak, yıkık ve ağır hasarlı 471 bina tespit edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ esnafın yaralarını sarıyor. Ekipler, dükkanların tamirini yapıyor

Sinop Ayancık'ta temizlik çalışmaları el birliği ile devam ediyor. Jandarma komandolar ve AFAD gönüllüleri selin etkisi ile çamura bulanan sokakları temizliyor.

Sel bölgesine gemilerle yardım

Milli Savunma Bakanlığı da sel bölgesinde yaraların sarılmasına destek oluyor. Sinop Türkeli'ye 2 çıkarma gemisi ile ihtiyaç malzemeleri ulaştırıldı. Gemiler, halk tarafından ziyaret edildi.

Bartın Zafer köyünde de vatandaşlar sel felaketinde yaşadıklarını unutamıyor. Halk, köylerinin eski haline dönmesi için çalışmalara destek oluyor.

Fuat Oktay afet bölgesinde

Sel bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ulaşım, enerji ve barınma sorunlarının çözüldüğü söyledi.

Kalıcı projelerin de en kısa sürede hayata geçirileceğini belirterek, "Sadece giden canları geri getirmek mümkün değil onun ötesindeki sıkıntıları çözeriz her şeyiyle ayağa kalkarız. Ana yollar dahil tüm yollar, köy yollarında sıkıntımız kalmadı, tek bir köy yolu ona odaklanmış durumdayız o da çözülecek sonrasında kalıcı çalışmalar yapılacak" dedi.

Sel bölgesine yardım seferberliği

Bölgeye ulaşan yardımlar da artarak sürüyor. Acil ihtiyaçlar için 3 ile 83 milyon lira ödenek gönderildi. Destek kampanyasında ulaşılan miktar ise 220 milyon lirayı aştı. Psikososyal destek çalışmaları kapsamında da yaklaşık 4 bin kişiye ulaşıldı.