Advertisement Advertisement

Sorumluluk, herkesin omzunda

Sorumluluk, herkesin omzunda

Müzakere sürecinin geldiği noktayı Milat'a değerlendiren Yazar Emine Uçak Erdoğan, "Bundan sonra yapılması gereken, bu yeni sürecin kalıcı bir toplumsal birlikteliğe evrilmesi için herkesin üstüne düşeni yerine getirmesidir" dedi.

24 Mart 2013 01:00:00

Müzakere sürecinin geldiği noktayı Milat'a değerlendiren Yazar Emine Uçak Erdoğan, "Bundan sonra yapılması gereken, bu yeni sürecin kalıcı bir toplumsal birlikteliğe evrilmesi için herkesin üstüne düşeni yerine getirmesidir" dedi.

NİL GÜLSÜM/ANKARA-

Hükümetin sürdürdüğü müzakerelerde, Abdullah Öcalan'ın mektubuyla yeni bir sürece girilmiş oldu. Müzakerenin geldiği noktayı Yazar Emine Uçak Erdoğan Milat'a değerlendirdi. Emine Uçak Erdoğan, "Bundan sonra yapılması gereken, bu yeni sürecin kalıcı bir toplumsal birlikteliğe evrilmesi için herkesin üstüne düşeni yerine getirmesidir" dedi.

Barışa inancımız arttı

Yazar Emine Uçak Erdoğan, Yeni dönemin zaten gelinmesi gereken bir nokta olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Öcalan'ın mektubundaki benim için en önemli olan bölüm silahların sınır dışına çekilmesi çağrısı oldu. Tarihsel birlikteliğin devamı, yeni dönem vs. zaten gelinmesi gereken noktaydı. Başbakan'ın çekilme sırasında infazların ve sabotajların yaşanmayacağını ve bu konunun hükümetin sorumluluğunda olduğunu hatırlatması kanın duracağına, barışın geleceğine olan inancımızı arttırdı" dedi.

Toplumsal birliktelik şart

Gelinen nokta itibariyle herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini belirten Erdoğan, "Bundan sonra yapılması gereken bu yeni sürecin kalıcı bir toplumsal birlikteliğe evrilmesi için herkesin üstüne düşeni yerine getirmesi. Öcalan'ın kullandığı helalleşme kavramı; gerçek bir yüzleşme süreciyle desteklenmelidir. Bu konuda hakikatin ve kalıcı bir yüzleşmenin sağlanması için gerekli mekanizmaların sağlanması lazım. Özellikle 90'lı yıllarda yaşanan faili meçhuller, zorunlu göçler konusunda hakikati araştırma komisyonlarının kurulması lazım" şeklinde konuştu.

İnfazlar ortaya çıksın

İnfazların ortaya çıkması için komisyonlar kurulması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Uludere komisyonu kasıt olmadığına karar verdi. Ama bu konuda sorumluluk olmadığı anlamına gelmemeli. Bu komisyonların tek taraflı bir hakikat yüzleşmesi için değil hem devletin hem de PKK'nın yaptığı bütün infazları, zulümleri ortaya çıkaracak bir yapıda olması lazım. Şiddete bulaşmamış için af gündeme getirilmeli, dağdan inişlerin toplumsal rehabilitasyon ayakları titizlikle hızlandırmalıdır" ifadelerini kullandı.

Herkese iş düşüyor

Yeni anayasa sürecinin ayrıca önem taşıdığa vurgu yapan Erdoğan, "En önemlisi yeni anayasa sürecinin fikir özgürlükleri, örgütlenme hürriyeti, kendini ifade edebilme, eğitim alabilme ve daha birçok konuda adil ve demokratik bir zemine taşınması gerekir. Bu konuda STK'lardan ekonomik örgütlenmelere, üniversitelere kadar her alana görevler düşüyor. Medyanın da bu yeni devirde çatışmada konumlanmak yerine; sürecin sağlıklı işleyebileceği şekilde eleştirel bakabilecek bir duruşa kavuşması çok önemli" dedi.

 
ABONE OL
VF Kat1