Dolar (USD)
17.959
Euro (EUR)
18.3827
Gram Altın
1035.6
BIST 100
2798.24
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Suriye'de şiddetin durması en büyük arzumuz

Suriye'de şiddetin durması en büyük arzumuz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de şiddetin durmasının komşularının en büyük arzusu olduğunu belirterek, "Ümit ediyorum Cenevre'deki toplantılar bir dönüm noktası olur" dedi.

14 Haziran 2013 18:18:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de şiddetin durmasının komşularının en büyük arzusu olduğunu belirterek, "Ümit ediyorum Cenevre'deki toplantılar bir dönüm noktası olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Beyaz Sarayın Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı açıklamasına ilişkin, "Bunlar çok önemli değerlendirmelerdir. Doğrusu buna ayaküstü bir açıklama yapmak istemem. Kimyasal silah kullanılması neredeyse küçük bir nükleer silah gibidir. Çok tehlikelidir bunun boyutları. Halepçe'de neler olduğunu biliriz. Unutulmaz, insanların hafızasındadır. O açıdan bunu eminim ki bütün diplomasi, uzmanlar, en iyi şekilde değerlendiriyorlardır. Bu tespit kesin bir şekilde yapılırsa, muhakkak ki her şey başka bir safhaya girer" diye konuştu.

Gül, "Suriye'de şiddetin durması, iç savaşın durması, ateşkesin sağlanması, her şeyden önce komşuları olan bizlerin en çok arzu ettiğimiz bir şeydir. Gözümüzün önünde bir ülkenin kendi kendini tükettiğini görüyoruz diye içimizin yandığını her gün neredeyse söylüyorum. Çok büyük bir acı yaşanıyor tabii ki Suriye'de bunun durması Suriye'nin bütün halkını temsil edebilecek demokratik bir düzene geçebilmesi için ümit ediyorum ki Cenevre'de yapılacak toplantılar, bir dönüş noktası olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bazı ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Ardahan'da, Valilik önünde kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Gül, burada halka hitaben yaptığı konuşmada, Ardahan'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, yol boyunca bütün çocukların ellerinde karneler gördüğünü söyledi.

Çocuklara başarılar dileyen Gül, şunları kaydetti:

"Onların da hepsinin gözlerinden öpüyorum. Onlara başarılar diliyorum. Biliyorsunuz okullarda küçükken hepimizin okuduğu ve şimdi de bütün çocukların okuduğu şiirlerde Edirne'den Ardahan'a kadar bu güzel vatandan bahsederiz. Türkiye'nin, bu güzel vatanımızın Serhat şehirlerinden birisi Doğu'da Ardahan'dır, sizlersiniz. Sizler burayı bekliyorsunuz. Sizler burada yaşıyorsunuz, sizler bu toprakları şenlendiriyorsunuz. Bizlerin, hepimizin, bütün devlet görevlilerinin, bütün kamu görevlilerinin, hükümetin, yerel yöneticilerin, herkesin var oluşu sizlere hizmet içindir. Sizlere hizmet etmek, sizlerin geleceğini daha iyi iyileştirmek, çocuklarımıza daha güzel Türkiye bırakmak, daha güzel Ardahan bırakmak, onlara daha iyi eğitim, daha iyi sağlık bütün bunlar için uğraşıyoruz. Ve sizler de görüyorsunuz ki her geçen gün, her geçen yıl Türkiye daha güzelleşiyor, daha zenginleşiyor bununla Ardahan'da aynı şekilde daha çok gelişiyor."

Herkes işine gücüne dönmeli

Daha sonra Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu'nu makamında ziyaret eden, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada bir gazetecinin, "Dün, Gezi parkıyla ilgilli basına kapalı şekilde birileriyle görüştüğünüzü söylediniz. Bunlar kimlerdi? Bu görüşmelerden sonuç alabildiniz mi? Paylaşmanızda bir sakınca var mı?" yönündeki soruyu "Yanlış anlaşılmasın, bu konuyla ilgili önde gelen, gerçekten iyi niyetli, herhangi bir siyasi, ideolojik, aklın içerisinde olmayan bazı değerli bilim adamları beni ziyaret ettiler. Yani basına açık yapmadığım görüşmeler gizli kapaklı değil ama basına duyurmadan, meseleyi daha iyi anlamak için ilk günden dinlediğimiz bazı değerli kişiler var. Onları söylemek istemişimdir" şeklinde yanıtladı.

Hükümetin, başbakanın, bakanların onlarla görüşmeler yaptığını ifade eden Gül, şöyle devam etti:

"Herkes daha iyi anlamak için uğraşıyor ve eminim ki sonunda bir şekilde bir neticeye ulaşılacaktır. Ama bütün bunlar, meşru bir zemin üzerinde yürümeye başlamıştır. Bu nedir? Diyalogdur, konuşmadır ve neticede hukuki düzeninin hukukun kararlarıyla ortaya çıkabilir bütün bunlar. Onun için bu saatten sonra artık herkese gerçekten sükuneti tavsiye ediyorum. Aklıselimle artık hareket etmenin mecburiyetini hepimizin hatırlaması gerektiğini bir kez daha söylemek istiyorum. Tüm esnafın, çalışanların, öğrencilerin herkesin artık kendi görevlerine, işlerine dönmesi ve herkesin daha fazla zarar görmemesi gerekir. Onun için de sokaklar serbest bırakılmalı derken de bunu söylemiştim. Bunlar yasal, meşru platformlarda artık konuşulan konulardır. Sokakların, meydanların buralardaki kural dışı gösteriler, kural dışı çalışmaların bitmesi gerekir. Herkes işine gücüne dönmesi gerekir."

Avrupa Parlamentosu'nun Gezi parkı odaklı gelişmelere ilişkin kararı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Parlamentosu'nun Gezi parkı odaklı gelişmelere ilişkin kararıyla ilgili, "AP, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakere eden bir ülke olduğunu herhalde biliyordur. Müzakere etmenin, müzakereye başlamanın şartı da Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmektir. Türkiye, yerine getirdiği için işleyen bir demokrasisi olduğu için hukuk düzeni olduğu için bizimle müzakere yapılıyor. O açıdan tepkiler verilirken neyin ne olduğunu iyi bilmek gerekir. Bunlar Madrid'de Atina'da, New York'ta Londra'da olan olaylarla benzer olaylardır" dedi.