Dolar (USD)
28.9214
Euro (EUR)
31.1924
Gram Altın
1887.483
BIST 100
7855.06
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Tarihi eser kaçakçılarına batı medyasından kalkan

Batı medyası, tarihi eser kaçakçılığı yapan Belçikalı turistleri gözaltına alan Türkiye'yi hedef aldı. Batı medyası, "Türkiye'ye gitmeyin" kampanyası başlattığını duyurdu.
Tarihi eser kaçakçılarına batı medyasından kalkan
30 Eylül 2023 16:10:36
Batı medyası, tarihi eser kaçakçılığı yapan Belçikalı turistleri gözaltına alan Türkiye'yi hedef aldı. Batı medyası, "Türkiye'ye gitmeyin" kampanyası başlattığını duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan olayda, ülkelerine dönmek için havaalanına giden Belçikalı turistler, güvenlik kontrolü sırasında bavullarında bulunan taşlar için gözaltına alınmıştı. Gözaltında tutulan Kim ve Warre adlı çiftin bavulundaki o taşların, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri tarafından tarihi eser olduğu tespit edildi. Ancak daha önce benzer bir durum nedeniyle Türkiye’de yargılanan Belçikalı turistler, ertelenmiş hapis ya da para cezasına çarptırılmıştı. Dünya’nın tüm ülkelerinde suç teşkil eden bu olay üzerine yabancı medyalarda ise “Türkiye’ye tatile gitmeyin” kampanyası başlatıldı.

Çalınan taşlar tarihi eser olduğu anlaşıldı

BBC Türkçe’nin Belçika medyasından aktardığına göre, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan incelemede, Kim ve Warre adlı Belçikalı turistlerin topladığı taşların tarihi değere sahip olduğu belirlendi. Uzmanların raporunda, taşlardan birinin ‘üzerinde iki stilize rozet bulunan mimari bir dekorasyon parçası’ diğer ikisinin de bir mermer yer döşemesinin parçaları olduğu belirtildi.

Belçikalı çift mahkemeye çıkacak

Arkeoloji uzmanlarının raporunun ardından Belçikalı çift Antakya’da yeniden hakim karşısına çıkacak. Bu sürecin iki ayı bulabileceği belirtiliyor. Anversli çift, 1 ile 5 yıl arasında değişen hapis ve 18 bin liraya kadar para cezası istemiyle yargılanacak. Daha önce benzer bir durum nedeniyle Türkiye’de yargılanan Belçikalı turistler, ertelenmiş hapis ya da para cezasına çarptırılmıştı.

belcika_547b5be0fac31261dfd1e4e039eabd33.jpg

Tarihi eser kaçakçısından skandal açıklama

Belçikalı turist Warre’nin, taşların tarihi eser olduğu ortaya çıkmadan önce ve tarihi eser oldukları tespit edildikten sonra yaptığı iki farklı açıklama ise dikkatlerden kaçmadı. İlk açıklamasında tarihi eser niteliği taşımadığını savunan Warre, bunları Manavgat ilçesine yaptıkları günübirlik gezi sırasında topladıklarını söyledi. Kim adlı Belçikalı kadın da, "Parmak izi vermek zorunda kaldım, sabıka kaydı için fotoğraf çektiler ve sanki bir suçluymuşum gibi kelepçeli insanların arasında polis minibüsüne bindirdiler" dedi. Taşların tarihi eser olduğu ortaya çıktığında ise Belçikalı turist Warre ağlayarak bir video yayımladı ve videoda, ‘Hukuka uygun olmayan bir şey yaptık, kabul ediyoruz ve hatalıyız’ şeklinde konuştu.

Türkiye’ye tatile gitmeyin kampanyası

İngiliz medya organı Sky News, Türkiye'den tarihi eser çalan kadınların mağdur gibi gösterildiği bir habere imza attı. Haberde "Belçikalı turistlerin Türkiye'de taş çaldığı gerekçesiyle hapis cezasıyla karşı karşıya" başlığı ile birlikte turistin ağlayan görüntülerine yer verildi. Daha önce de benzer bir durumdan Türkiye’de yargılanan, Belçikalı turistlerin bunun suç olduğunu bilmediklerine yer verildi. Haberde, turistlerin akvaryumuna dekorasyon olarak Türkiye'deki plajlardan ve sokaklardan üç taş aldığı iddia edilerek "Ancak Türkiye onu arkeolojik eserleri çalmakla suçladı ve şimdi ağır para cezası veya hapis cezasıyla karşı karşıya." ifadelerine yer verildi. Dünyanın tüm ülkelerinde suç teşkil eden bu olay üzerine ‘Türkiye’ye tatile gitmeyin’ şeklinde kampanya başlatıldı. Habere, “Türkiye’ye tatile gitmemek için süper fırsat” şeklinde yapılan yorumlar tepki gördü.

‘Ciddi bir suçtur’

Tarihçi Prof. Dr. Emrah Safa Gürkan, konu hakkında Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Tarihi bir alandan alınan bir taş kesinlikle bir eserdir. Bu, bir bankayı soyup üzerinde rakamlar ve sayılar olan birkaç kağıt parçası aldığınızı söylemeye benzer. Bu dünyanın her yerinde ciddi bir suçtur" ifadelerini kullandı.