Dolar (USD)
28.9317
Euro (EUR)
31.2237
Gram Altın
1887.082
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

TCMB'nin faiz kararı dünya basınında

Merkez Bankası'nın faiz oranını yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltmesi, enflasyonun düşürülmesi hedefine yönelik bir adım olarak görünmektedir. Bu hamle, sıkı bir para politikasının benimsendiğini ve enflasyonla mücadelede ciddi bir çaba harcandığını göstermektedir.
TCMB'nin faiz kararı dünya basınında
21 Eylül 2023 17:48:20
Merkez Bankası'nın faiz oranını yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltmesi, enflasyonun düşürülmesi hedefine yönelik bir adım olarak görünmektedir. Bu hamle, sıkı bir para politikasının benimsendiğini ve enflasyonla mücadelede ciddi bir çaba harcandığını göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını duyurdu.

Politika faizi, geçen ay beklentilerin üzerinde yapılan artışla yüzde 17,5'tan yüzde 25 düzeyine çekilmişti.

750 baz puanlık güncellemenin ardından, bu kez 500 baz puanlık artışa gidildi.

Böylece bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 25’ten yüzde 30 düzeyine yükseltilmesine karar verildi.

Bloomberg: Büyük bir faiz artırımı daha

ABD merkezli Bloomberg, Türkiye'nin enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırmaya devam ettiğini okurlarına duyurdu.

Haberde, "Türkiye Merkez Bankası büyük bir faiz artırımı daha gerçekleştirdi." denildi.

Sıkılaşma döngüsü yoğunlaştı

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan öncülüğündeki Para Politikası Kurulu'nun, Bloomberg'ün anketine katılan çoğu ekonomistin tahminleri doğrultusunda gösterge faiz oranını yüzde 25'ten yüzde 30'a yükselttiği belirtildi.

Üst üste dördüncü artışın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından başlayan sıkılaşma döngüsünü yoğunlaştırdığı vurgulandı.

Erdoğan onay verdi

Ayrıca, "Son karar, Erdoğan'ın parasal sıkılaştırmaya açıkça onay vermesinin ardından geldi." notu paylaşıldı.

Ekonomistlerin, söz konusu artışın 2024 yılının ilk çeyreğinde, mart ayındaki yerel seçimlerden önce sonlandırılacağını düşündüğüne dair görüşleri paylaşılarak, "Seçimin ardından daha fazla faiz artışı beklenebilir." ifadesi kullanıldı.

erdogan-onay-verdi_5dfc4cfd3a387d501e82bcbf91b3c65a.jpg

CNBC: Tek haneli rakamlara düşürülmesi amaçlanıyor

Faiz artış kararını duyuran CNBC, "Ankara çift haneli enflasyonla mücadele ederken, 500 baz puanlık sıçrama geldi." ifadesini kullandı.

TCMB'nin faizi yükseltmeye başladıktan sonraki dönemde açıkladığı orta vadeli ekonomi programında enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesinin hedeflendiği anımsatıldı.

Yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 65 olduğu da aktarıldı.

Financial Times: 'Enflasyonu azaltmak amacıyla yükseltildi'

İngiltere merkezli Financial Times, "Türkiye, yüksek enflasyonu azaltmak amacıyla faiz oranını yüzde 30'a yükseltti." diye yazdı.

Türkiye'nin, yüzde 60'a yaklaşan enflasyonu dizginleme hamlelerini hızlandırdığı, haziran ayından bu yana dördüncü kez faiz artışına gidildiği belirtildi.

sikilasma_6f38895e5cdd84ef9928486faa1311b9.jpg

Başkan Erdoğan destek veriyor

500 baz puanlık artışın, ekonomistlerin tahminleriyle uyumlu olduğuna işaret edilerek şöyle denildi:

Perşembe günkü faiz artışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyu önünde sıkı para politikasına desteğinden birkaç hafta sonra geldi.

Yabancı yatırımcıları çekmeyi amaçlanıyor

Erdoğan'ın, mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından atadığı ekonomi yönetim ekibinin, Türkiye'nin enflasyonla mücadele etmek için düğmeye bastığı ve yabancı yatırımcıları çekmeyi amaçlayan bir dizi başka adım da attığı kaydedildi.

Fransa merkezli haber ajansı AFP de enflasyonla mücadele için faizin yüzde 30'a çıkarıldığını son dakika notuyla duyurdu.