Dolar (USD)
28.9451
Euro (EUR)
31.4995
Gram Altın
1940.858
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

TDT Konseyi 10. Zirvesi Astana'da başladı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Konseyi'nin 10. Zirvesi, Kazakistan'ın başkenti Astana'da başladı.
TDT Konseyi 10. Zirvesi Astana'da başladı
03 Kasım 2023 09:45:53
Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Konseyi'nin 10. Zirvesi, Kazakistan'ın başkenti Astana'da başladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in ev sahipliğinde, "Türk Devri" temasıyla düzenlenen zirve öncesinde liderler, aile fotoğrafı için bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelişinde Tokayev tarafından karşılandı.

Aile fotoğrafında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile gözlemci ülkeler Türkmenistan Ulusal Konseyi Halk Maslahatı Başkanı, eski Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban yer aldı.

Dışişleri Bakanları Konseyi, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtileu'nun ev sahipliğinde bakanlık binasında toplandı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bahtiyar Saidov ile TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev katıldı.

Aile fotoğrafı çekildi

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Berdi Matiyev ve Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da toplantıda yer aldı. Toplantıda aile fotoğrafı çekiminin ardından, TDT Devlet Başkanları Konseyi'nin 10. Zirvesi gündemi ve alınacak kararlar değerlendirildi.

Nurtileu, yaptığı konuşmada, liderlerin Astana Senedi ve Astana Bildirisi'ni kabul ederek TDT'de yeni bir sayfa açmak için bir araya geleceklerini söyledi. Ayrıca, Astana Zirvesi'nde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın TDT'ye gözlemci statüsü verileceğini belirtti ve bu sayede teşkilatın kurumsal olarak daha da güçleneceğini ifade etti. Zirvenin "Türk Devri" sloganıyla gerçekleştiğine vurgu yapan Nurtileu, TDT dönem başkanlığını devralacaklarını da bildirdi.