Dolar (USD)
18.4191
Euro (EUR)
17.8508
Gram Altın
973.15
BIST 100
3281.61
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Terörle değil, peygamber sevdasıyla anılmak istiyorlar

Terörle değil, peygamber sevdasıyla anılmak istiyorlar

Diyarbakırlı vatandaşlar, kentin terör örgütünün saldırılarıyla değil, peygamber ve sahabelere duyulan sevgiyle ön plana çıkmasını ümit ediyor.

15 Nisan 2016 09:29:00

Diyarbakırlı vatandaşlar, kentin terör örgütünün saldırılarıyla değil, peygamber ve sahabelere duyulan sevgiyle ön plana çıkmasını ümit ediyor.

Diyarbakır'da, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla cadde, sokak ve iş yerleri asılan afiş ve pankartlarla Hazreti Muhammed'e atfen yazılan güzel sözlerle donatılırken, vatandaşlar kentin terör örgütünün saldırılarıyla değil, peygamber ve sahabelere duyulan sevgiyle ön plana çıkmasını istiyor.

Diyarbakırlı vatandaşlar, nisan ayı içerisinde yer alan ve Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrif ettiği Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle, terör örgütü PKK'nın yarattığı travmayı atlatmak istiyor, terörün etkisini unutmaya çalışıyor.

Kentte, Peygamber Sevdalıları Platformu'nca 17 Nisan'da Nevruz Parkı'nda düzenlenecek olan Kutlu Doğum etkinliği heyecanı yaşanırken, hafta dolayısıyla cadde, sokak ve iş yerlerine asılan afiş ve pankartlarda Hazreti Muhammed'e atfen yazılan güzel sözlerle de kent donatıldı.

"Bunların hedefi Diyarbakır'ın dindar neslini bozmaktır"

Sur ilçesinde esnaf olan Süleyman Büğüm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teröre tepki göstererek, Diyarbakırlı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi dindar bir nesil istediklerini söyledi.

"HDP eğer halkı düşünseydi, bu 5 ay içerisinde halkın yanında olurdu. Bunların hedefi Diyarbakır'ın dindar neslini bozmaktır. Burada Müslümanlar olduğu sürece burası İslam olarak kalacak." diyen Süleyman Büğüm, Diyarbakır'ın İslam diyarı olduğunu ve terör örgütünün halkı düşünmediğini de kaydetti.

"Bunlar Kürt ideolojisi değil, komünist ideolojisidir"

Diyarbakır'da Kutlu Doğum etkinliklerinin yapılmasından dolayı memnuniyetini dile getiren cami imamı İdris El ise terör örgütünün kendilerine yaşattıkları mağduriyetleri anlattı.

Terör örgütü PKK'nın yıllardır halka zulmettiğini anlatan El, şöyle devam etti:

"PKK, halkın malına ve namusuna tecavüz etti. Bunlar Kürt ideolojisi değil, komünist ideolojisidir. HDP Kürt mücadelesi verdiğini söylüyor, ama gidip batıda komünistlerle birleşti. Maalesef bu Kürt milliyetçiliği yaptığını söyleyenler bizi huzurumuzdan, evimizden, namusumuzdan ve dinimizden ettiler. Allah hakkımızı onlara bırakmasın."

AA

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement