Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

Trendyolmilla'dan yapay zeka destekli koleksiyon

Trendyolmilla, yapay zeka (AI) destekli koleksiyonunu tanıttı.
Trendyolmilla'dan yapay zeka destekli koleksiyon
28 Nisan 2024 12:57:07
Trendyolmilla, yapay zeka (AI) destekli koleksiyonunu tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Trendyolmilla, moda dünyasına yapay zeka desteğiyle tasarlanmış yenilikçi bir koleksiyon kazandırdı.

Hayal gücünün sınırlarını genişleterek teknolojik yaratıcılığı moda vizyonuna taşıyan koleksiyon, "Trendyolmilla x Yapay Zeka" adıyla şirketin web sitesi ve mobil uygulamasında satışa sunuldu.

Kadın giyim koleksiyonunda elbise, abiye elbise, body, bluz, mayo, şort, pantolon ve eteklerden oluşan parçalar yer alıyor.

Şirket, güncel moda trendlerini yapay zekayla yorumlayan koleksiyonu, deneyimli moda tasarımcılarının bilgilerini teknolojiyle bir araya getirerek oluşturdu. Tasarım sürecinde kullanılan yapay zeka algoritmaları, moda trendlerini ve müşteri beğenilerini analiz ederek bir koleksiyon ortaya çıkardı.

2024 İlkbahar/Yaz sezonu için hazırlanan koleksiyonda siyah, lila ve ekru tonları öne çıkarken floral desenler pastoral renklerle harmanlandı. Yapay zeka, kumaş seçiminde ise tercihini ağırlıklı olarak yumuşak hissiyatlı kumaşlardan yana kullandı. Şifonların yanı sıra poplin gibi doğal görünümlü kumaşlar koleksiyona hakim oldu.

- Yapay zeka analizleri ve insan dokunuşu

Koleksiyonunun tasarım sürecinde yapay zeka, öncelikli olarak güncel ve öngörülen moda trendlerinin analiz edilmesi amacıyla kullanıldı. Elde edilen bulgulardan yola çıkan tasarım ekibi, yapay zekaya uygun "promptları (yol gösterici komutlar)" vererek ondan yaratıcı modeller üretmesini istedi.

Trendlerdeki çeşitliliği bu prompt'lara göre yorumlayan yapay zeka, farklı kategorilerde binlerce alternatif tasarım geliştirdi. İlham verme ve sonuç odaklı çalışma bakımından önemli avantajlar sağlayan yapay zekanın sunduğu alternatifler, şirket ekibi tarafından değerlendirilerek tasarım dokunuşlarıyla üretime uygun hale getirildi.

Şirketin tarzıyla müşteri beklentilerini bir araya getiren koleksiyonda transparanlıklar ve farklı dokuların beraberliği, dikkati çekiyor.

Yaratıcılığın yanı sıra sürdürülebilirlik alanında da yapay zekanın olanaklarından yararlanan şirket, malzemeleri verimli kullanarak israfı en aza indirmek için ürün tasarımlarını yapay zeka algoritmalarıyla optimize ediyor. Böylelikle ham madde kullanımını azaltırken aynı zamanda bitmiş ürünlerin nakliye maliyetlerini ve emisyonlarını azaltarak karbon ayak izini küçültmeyi hedefliyor.

Doğru planlama, segmentasyon ve ayrıştırmayla "kitlesel kişiselleştirmeyi (mass customization)" odağa alan koleksiyonunun tasarım sürecinde, aynı zamanda aşırı üretimin önüne geçme amaçlandı.

VF kat sağ