Tüm kurallara harfiyen riayet edelim! İki hafta çok önemli

Tüm kurallara harfiyen riayet edelim! İki hafta çok önemli
20 Kasım 2020 01:30:00

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, yeni virüs önlemlerini Milat'a değerlendirdi: "Alınan yeni tedbirlerin yeterli olup olmayacağı 10-15 gün sonra ortaya çıkacaktır. Tüm kurallara harfiyen riayet etmemiz ve ciddiye almamız gerekiyor. Yoksa daha sıkı tedbirlere ihtiyaç duyulabilir."

Ezgi ÇELİKANKARA

Türkiye’de koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka ve ölüm sayılarında yaşanan artış nedeniyle alınan 7 yeni tedbir bugün saat 20.00 itibariyle uygulanmaya başlanacak. Salgını kontrol altına almak amacıyla devreye sokulan kısıtlamalar kapsamında cumartesi günü saat 20.00’den pazar günü saat 10.00’a kadar sokağa çıkmak yasak olacak. Pazar günü saat 20.00’den pazartesi sabah 05.00’a kadar da sokağa çıkma kısıtlaması sürecek. Sokak, eğitim, restoran, AVM, market, güzellik merkezleri, berber ve kuaförler ile ilgili alınan yeni kısıtlamaların sonuçları ise iki hafta sonra belli olacak. Kurallara riayet edilmediği takdirde daha katı önlemler gündeme gelecek. 

Bu işi ciddiye almalıyız

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Başkent Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan yeni tedbirleri Milat’a değerlendirdi. Türkiye’de artan vaka sayıları karşısında yeni tedbirlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Eyüboğlu, “Bu yeni önlemlerin sonuçları ve yeterli olup olmayacağı iki hafta sonra ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu kurallara harfiyen riayet etmemiz ve ciddiye almamız gerekiyor. Alınan yeni tedbirlerin yansımalarını değerlendirebilmemiz için önümüzde 10-15 günlük bir süreç var. Eğer bu süreçte vaka sayıları düşmeye başlarsa alınan tedbirlerin ne kadar etkili olduğunu daha net olarak söyleyebiliriz” dedi.


Daha katkı önlemler gelebilir

Yeni tedbirler ile vaka sayılarında beklenen düşüş yaşanmazsa daha sıkı tedbirlere ihtiyaç duyulabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Eyüboğlu, “İş kontrolden çıkma noktasına yaklaşıyor. O yüzden ciddi önlemler almak gerekebilir. Tabi ki bu önlemler çeşitli durumlar göz önünde bulundurularak değerlendiriliyor ve uygulanıyor. Aslında daha katkı önlemler alınsa daha da etkili sonuçlar görebiliriz” uyarısında bulundu.  

FusunEyuboglu